Celé tie roky sa objavovali dohady, či Speicher predsa len neprežil. Vojnové námorníctvo USA takúto možnosť pripustilo až minulý týždeň. Pri mene Michael Speicher sa už nepíše „zabitý v akcii“, ale optimistickejšie „nezvestný“. Irak to rozhodne odmieta. Ministerstvo zahraničia v Bagdade tvrdí, že „Američania chcú len znovu robiť problémy“.
Pripustenie možnosti, že už oplakaný vojak stále žije, je podľa pozorovateľov nezvyčajným krokom. Po preštudovaní nových dôkazov ho podporil aj prezident Bill Clinton. Podľa Clintona viacero faktov nasvedčuje tomu, že pilot pád lietadla prežil.
Američanom sa nepodarilo nájsť ani trosky Speicherovho stroja. V máji 1991 ho vyhlásili za mŕtveho. Po vyše troch rokoch našla trosky stíhačky F-18 skupinka poľovníkov. Približne v rovnakom čase špionážne satelity našli na mieste pádu čosi, čo Pentagon opísal ako ľudskou rukou urobený symbol. Potom našli v púšti aj leteckú kombinézu, ktorá mohla patriť práve Speicherovi.
V roku 1995 sa v Pentagone diskutovalo, či vyslať do oblasti tajnú záchrannú misiu. Túto možnosť na ministerstve odmietli. Podľa generála Johna Shalikashviliho by to bolo príliš nebezpečné. Do Iraku odišli vyšetrovatelia pod záštitou medzinárodného výboru Červeného kríža a s povolením Saddáma Hussajna. Miesto prekopali a Američania napokon uznali, že Speicher zomrel v boji.
Iračania teraz tvrdia, že práve vtedy našli pilotovu kombinézu a trosky. Kombinéza bez pilota je podľa nich ďalším dôkazom, že neprežil. Zvyšky lietadla si vraj rozobrali beduíni a použili ich ako orientačné značky v púšti.
(kos, reuters)