BRATISLAVA. Dokladom o vlastníctve k nehnuteľnosti je v prípade uzavretia poistnej zmluvy list vlastníctva k nehnuteľnosti. Znalecký posudok, stavebný rozpočet alebo kúpnopredajná zmluva je výhodou pri správnom určení poistnej sumy.
S bytom sa poisťujú aj priestory patriace k bytu
Rozlišuje sa, či ide o byt v obci alebo mimo obce, či je obývaný viac ako 270 dní v roku alebo nie, prípadne či má charakter nájomného, družstevného alebo obytného bytu. Dôležité je preveriť si, či s poistenou nehnuteľnosťou sú poistené aj súčasti stavieb a príslušenstvo nehnuteľnosti.
Pod stavebnými súčasťami rozumieme veci, ktoré patria poistenému a sú poisteným určené na trvalé užívanie s predmetom poistenia. Každá poisťovňa má individuálne stanovené, čo stavebné súčasti zahrňujú. Mali by to byť:
l zariadenia, ktoré sú nutné k riadnemu užívaniu predmetu poistenia (dvere, okná, svetlíky, atď.),
l zariadenia, ktoré sa nedajú oddeliť od stavby bez použitia montážneho náradia (ako napr. drezy, vane, umývadlá, WC misy, armatúry, ohrievače vody, domáce vodárne, nezamurovaný vstavaný nábytok, bytové jadro, kuchynská linka, kotol, atď.),
l zariadenia, ktoré sú pevne zabudované, ale nemožno ich oddeliť od stavby bez poškodenia (obklady, omietky, maľovky, lepené podlahové krytiny, parkety, plynové a vodovodné potrubia, murované kachle, krby, atď.).
Väčšina poisťovní poisťuje spolu s nehnuteľnosťou bytu aj priestory patriace k bytu, tzv. príslušenstvo bytu (napr. pivnica, komora a pod.), pričom spolupoistenie je podmienené vstupom do priestorov len jeho užívateľom. Taktiež si treba všimnúť, či sa k poisteniu viaže poistenie nebytových priestorov a porastov rastúcich na pozemku, patriacemu k bytovému domu.
V niektorých poisťovniach je automaticky k poisteniu nehnuteľnosti bytu dojednané aj poistenie zodpovednosti za škodu z vlastníctva bytu.
Rodinný dom - pozor na podpoistenie
Pri poistení rodinného domu sa poisťujú aj vedľajšie budovy, ktoré k nehnuteľnosti patria. Pod vedľajšími budovami ro– zumieme budovy, ktoré neslúžia na účely bývania a sú spojené so zemou pevným základom alebo pevným ukotvením. Pri poistení nehnuteľnosti rodinného domu si treba dať pozor na správne určenie poistnej sumy.
Hlavne u starších a svojpomocne postavených rodinných domov často dochádza k podpoisteniu, pretože metódy výpočtu novej hodnoty nehnuteľností používané poisťovňami vychádzajú zo súčasných cien materiálov a ceny práce stavebných firiem a klientom poisťovní sa tieto hodnoty zdajú príliš vysoké. Často sa ich teda snažia znížiť a v prípade poistnej udalosti potom dochádza k prekvapeniu v podobe krátenia poistného plnenia zo strany poisťovne.
Aktualizujte staré zmluvy
Taktiež mnohé poistné zmluvy uzavreté ešte pred desiatkami rokov neboli dodnes aktualizované a nie je vôbec ojedinelé, že rodinné domy s novou hodnotou niekoľko mi– liónov korún sú poistené na sto či dvesto tisíc korún.
V prípade, že máte uzavretú poistnú zmluvu staršiu ako päť rokov, odporúčame vám kontaktovať poisťovňu a aktualizovať v zmluve poistnú sumu.
Každoročnú aktualizáciu poistnej sumy v závislosti od vývoja cien v ekonomike je možné v niektorých poisťovniach zabezpečiť tzv. indexáciou, to znamená že poisťovňa vám každý rok navrhne zvýšenie poistnej sumy tak, aby ste sa vyhli podpoisteniu v prípade poistnej udalosti.
Vlastník nehnuteľnosti je zodpovedný
Štandardne ponúkaným doplnkovým poistením k poisteniu rodinného domu je aj poistenie zodpovednosti vyplývajúcej z vlastníctva nehnuteľnosti. Ako vlastník nehnuteľnosti nesiete právnu zodpovednosť za všetky škody vzniknuté tretím osobám na majetku alebo zdraví v súvislosti s vašou nehnuteľnosťou.
Typickým a najčastejším prípadom poistnej udalosti je v tomto prípade pád omietky alebo strešnej krytiny na okoloidúceho chodca alebo okoloidúce auto.
Autor: vb