BRATISLAVA. Hoci prax realitných kancelárií zväčša vykazuje uhorkovú sezónu, tí, ktorí vlani kúpili nehnuteľnosť, zarobili. Niekde percento, inde takmer štyridsať. Augustové štatistiky z Cenovej mapy Slovenska Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska a spoločnosti Datalan v auguste ešte stále vykazovali medziročný rast. Až na niektoré výnimky tak môžu byť spokojní majitelia bytov, no najmä rodinných domov a pozemkov (aj tu však platia výnimky). Čo sa týka miery zhodnotenia, najlepšie sú na tom vlastníci nehnuteľností na východe Slovenska, v Nitre a v Banskej Bystrici.
Sľubný východ
Košice sa stali ťahúnom rastu pri medziročnom porovnávaní cien bytov na Slovensku za druhý štvrťrok, tak ako ho zaznamenali štatistiky Národnej banky Slovenska. Päťdesiatdeväťpercentnému rastu sa vtedy dokázali priblížiť len ceny v Nitre. Tie sa v druhom štvrťroku 2008 oproti rovnakému obdobiu spred roka zvýšili o 58 percent. Veľmi rýchlo v porovnávanom období narástli aj ceny v Prešove – o 55 percent.
Medziročné augustové porovnania z Cenovej mapy Slovenska pri Košiciach už nie sú natoľko štedré – no stále vykazujú takmer tridsať percent. Ešte menej štedré je hodnotenie vývoja za pol roka dozadu – ceny bytov v Košiciach sa v auguste držali zhruba na marcovej úrovni.
V ponuke v metropole východu sú staré byty no aj byty v nových projektoch. Nové bývanie sa predáva zhruba za 40 až 45-tisíc korún (1330 až 1490 eur) za štvorec. Realitní makléri sa domnievajú, že byty v panelovej zástavbe už zdražovať nebudú, priestor na rast vidia len u novostavieb. Vysokému nárastu sa v Košiciach tešia stavebné pozemky, ktoré sa v auguste tohto roka dostali na viac ako dvojnásobnú cenu oproti vlaňajšku.
Až na výnimky vytrvalo rýchlorastúcim trhom je Prešov. Vysoké nárasty oproti minulosti sú spôsobené najmä nízkymi štartovacími cenami a tiež tým, že mesto objavili developeri.
V hlavnom meste s otáznikmi
V Bratislave viac ako inde na Slovensku letné medziročné porovnania ukazujú na to, že pri kúpe nehnuteľnosti, ak nemá byť stratová, treba veľmi dobre vyberať a hlavne zjednávať.
V mnohých lokalitách priemerné ceny načas zdvihli developerské projekty. Tam, kde poklesli ceny bytov, mohli naopak významne narásť ceny rodinných domov či pozemkov.
Príkladom vývoja, kedy sú kupujúci ochotní viac ako inokedy zaplatiť za rodinný dom a do kúpy bytov sa im nechce, je Devínska Nová Ves. Ceny bytov v tejto časti Bratislavy na istý čas narástli aj v súvislosti s ponukou v novom bytovom dome. Teraz klesajú, pretože sa predávajú najmä sídliskové staršie byty. V príprave i v predaji sú pritom aj ďalšie nové projekty, v rámci ktorých pribudnú nielen rodinné domy, ale aj byty. Developeri sa však s ohľadom na vzdialenosť nových zón Devínskej Novej Vsi od centra mesta držia prijateľnejších cien.
Významný vzostup cien oproti vlaňajšiemu roku momentálne zaznamenáva Záhorská Bystrica. Zatiaľ čo ceny pozemkov a rodinných domov sa v tejto expandujúcej bratislavskej mestskej časti v auguste udržali na podobnej úrovni ako pred rokom, ceny bytov narástli na vrub novej ponuky na dvojnásobok.
Záhorská Bystrica sa zatiaľ teší záujmu aj vďaka ešte prijateľnej záťaži ciest.
Konkurencia spoza hraníc
Ceny nehnuteľností – najmä pozemkov – v južnej časti Bratislavy v ostatnom období významne ovplyvnila ponuka z Rakúska a Maďarska. Rozšírenie hraníc po našom vstupe do Schengenského priestoru iba prispelo k popularite nákupov Bratislavčanov u našich rakúskych južných susedov, čo sa prejavilo na poklese cien za nehnuteľnosti v Petržalke, Čunove, Jarovciach či Rusovciach. Petržalka pritom ešte v roku 2006 patrila k cenovým rekordérom – priemerná cena petržalských trojizbových bytov medzi rokmi 2005 a 2006 (medziročné porovnanie decembrových cien) vzrástla až o tridsať percent. Tento rok v auguste oproti vlaňajšiemu augustu poklesla o jedno percento, avšak rátané ako priemer pre všetky veľkostné typy bytov.
Pokračovanie rastu, ale odkedy?
Súčasný vývoj na realitnom trhu ovplyvnilo vyčkávanie. Najskôr, aký konverzný kurz pre Slovensko stanoví Európska komisia, po jeho vyhlásení prišla letná zákopová vojna medzi kupujúcimi a predávajúcimi, v ktorej obidve strany kalkulovali s tým, dokedy druhá strana vydrží trvať na svojej cene.
Zlacnenie starých bytov v niektorých lokalitách nemusí byť predzvesťou plošného prepadu cien. Realitným trhom však v súčasnosti hýbu problémy spojené s globálnou finančnou krízou a zavážia aj dohady okolo zdraženia hypoték.
Analytici predpovedajú v tomto roku pokles cien nehnuteľností, po ktorom by však v rokoch 2009 a 2010 mal nasledovať opäť mierny rast hnaný potrebou obyvateľstva po bývaní. Výška opätovného rastu bude závislá od hospodárskeho vývoja v jednotlivých regiónoch. Jednoznačne však platí, že realitný „Klondike“ z minulých rokov sa už opakovať nebude .