BRATISLAVA. Podľa viacerých odborníkov ľudia splácajúci hypotéku môžu prebiehajúcu finančnú krízu pocítiť na zvýšených úrokoch. Tým, čo sa chystajú úver na bývanie v blízkej budúcnosti si len vziať, môže hypotekárna kríza prístup k peniazom zhoršiť.
Oplatí sa požičať si
Zobrať si hypotéku by malo byť výhodné do konca roka. Najlepšie ešte pred decembrom. To isté platí aj pre prehodnocovanie úrokov na existujúcich hypotékach. „Predpokladáme, že do konca roka Európska centrálna banka nezmení svoje sadzby. To znamená, že by sa nemala meniť ani kľúčová úroková sadzba Národnej banky Slovenska, ktorá je na úrovni 4,25 percentuálneho bodu,“ vysvetľuje analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Hypotéky potom načas zdražejú. Takýto scenár očakávajú bankoví analytici na najbližších niekoľko mesiacov. Dôvodom je celosvetová finančná kríza. Drahšie by mali byť od začiatku roka, pričom nárast cien hypoték by mal trvať približne pol roka.
„Počnúc januárom budúceho roku možno očakávať skôr mierny rast úrokových sadzieb,“ myslí si senior analytik VÚB banky Martin Lenko. Hypotekárna kríza, ale aj inflácia v eurozóne v súčasnosti spôsobujú nedostatok likvidity a tlačia cenu peňazí smerom nahor.
Prechod na euro úroky zvýši
„V momente prechodu na euro očakávame mierny rast sadzieb, najmä pri variabilnej úrokovej sadzbe,“ konštatuje PR manažér mBank Marek Michlík. Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršnák si však myslí, že úroky by mohli začať rásť už koncom tohto roka.
Podľa dílera OTP Banky Slovensko Eduarda Pračku v dôsledku hypotekárnej krízy a vyšších sadzieb v eurozóne je možné predpokladať, že sadzby pre hypotéky sa budú pohybovať v rozmedzí od šesť do sedem percent. „Hlavným faktorom vyšších úrokových sadzieb budú turbulencie na finančných trhoch,“ dodáva Pračko.
Ekonomika spomaľuje, peniaze sú drahšie
„Peniaze na trhu už nie sú také lacné ako v minulosti,“ konštatuje makroekonomický analytik ČSOB Marek Gábriš. Dôvodom je fakt, že eurozóna smeruje do recesie.
Problém, ktorý môžu mať klienti s hypotekárnymi úvermi nespočíva len v pravdepodobnom zvyšovaní úrokových sadzieb.
„Obdobie hospodárskeho spomalenia, či turbulencií na svetových trhoch spravidla prispieva k zvýšenej ostražitosti úverových inštitúcií a môže tak prispieť aj k zvýšeniu kreditnej prirážky za daný stupeň bonity,“ tvrdí analytik Volksbank Vladimír Vaňo.
Obdobie úverových kríz, akým v súčasnosti čelí eurozóna, býva pritom spravidla sprevádzané aj sprísnením podmienok pre poskytovanie nových úverov. Banky si navzájom požičiavajú s menšou ochotou.
Leto s novými sadzbami?
Ak by ste nestihli vybaviť hypotéku, či zmenu sadzby do konca roka, bude lepšie počkať do leta. „V druhej polovici budúceho roka možno naopak za predpokladu zníženia likviditnej prémie na finančnom trhu v európskej menovej únii a znižovaní oficiálnych úrokových sadzeb ECB počítať s opätovným poklesom úrokových sadzieb,“ hovorí Lenko. Podobný názor majú aj ďalší bankoví analytici.
Podstatné podľa Gábriša bude aj to, ako sa bude vyvíjať kríza vo finančnom sektore.
Riaditeľ odboru treasury a finančných trhov Dexie Banky Jozef Krško preto upozorňuje, že zlacňovanie hypoték nie je až také jednoznačné: „Znižovanie sadzieb by mohli klienti na hypotékach pocítiť, len ak by sa situácia vo finančnom sektore stabilizovala.“
Očakávaný pokles sadzieb v budúcom roku sa vzhľadom na neistý vývoj kreditnej krízy, aj vývoj inflácie, nemusí vôbec realizovať.
Martin Lenko, senior anaytik VÚB