WASHINGTON, BRATISLAVA. Severná Kórea už podľa Spojených štátov nesponzoruje terorizmus. Vláda Georgea Busha ju totiž oficiálne odstránila zo zoznamu teroristických krajín.
Stalo sa tak po vyše šiestich rokoch od Bushovho vyhlásenia, že Severná Kórea patrí do osi zla. Washington sa pre tento krok rozhodol napriek tomu, že Pchjongjang v posledných týždňoch s jadrovými inšpektormi nespolupracoval.
Znepokojené Japonsko
Proti rozhodnutiu už protestovalo Japonsko. V 70. a 80. rokoch totiž Severokórejci uniesli dve desiatky jeho občanov a doteraz ich neprepustili. Tokio sa obáva, že teraz bude ich záchrana ešte komplikovanejšia.
O vymazaní Pchjongjangu rozhodol Bush v piatok. Komunistický režim na oplátku dovolí jadrovým inšpektorom prejsť známe komplexy a deaktivuje hlavné zariadenie na výrobu plutónia. Nie je však jasné, či svoje slovo aj dodrží.
Diktatúra prezidenta Kim Čongila len nedávno priznala, že vyrobila až štyridsať kilogramov obohateného plutónia, čo stačí na sedem bômb. Kde sa podel tento materiál, nie je známe.
Kritika doma aj vo svete
V lete Spojené štáty obvinili Severnú Kóreu z tajnej spolupráce so Sýriou, kde izraelské stíhačky vlani zbombardovali objekt pripomínajúci atómový reaktor.
Bush chce pred svojím odchodom aspoň niekde zaznamenať pokrok. Podľa vplyvných členov jeho Republikánskej strany však konal unáhlene. „Tým, že odmeníme Severnú Kóreu, než splní záväzky, podporujeme režim, aby pokračoval v zakázanom jadrovom programe,“ povedala agentúre AP republikánka Ileana Ros-Lehtinenová. Prezidentského kandidáta Johna McCaina znepokojilo, že vláda svoj krok nekonzultovala s ázijskými spojencami. Bushov plán síce Barack Obama privítal, no tiež je skeptický.
Kim na oficiálnej fotografii
Rozhodnutie Bieleho domu navyše prišlo v čase, keď sa špekuluje, kto Severnej Kóreji naozaj vládne. Kim Čong-il (66) podstúpil operáciu mozgu po mŕtvici a od augusta sa na verejnosti neukázal. Fámy o jeho zlom zdravotnom stave sa snažila v sobotu rozptýliť oficiálna tlačová agentúra jeho „čerstvými“ fotografiami. Podľa Južnej Kórey sú však snímky staršieho dáta.
Na americkom teroristickom zozname zostali ešte štyri štáty. Krajiny čelia sankciám a zákazom pri zahraničnej pomoci či obchodovaní s americkými firmami. Najviac sa hovorí o Iráne, ktorý podobne ako donedávna Severná Kórea, usilovne buduje svoj jadrový program.
Kto ostal na zozname
Irán: Na zozname od roku 1984, USA majú s krajinou zlé vzťahy od rukojemníckej krízy, podporuje napríklad Hizballáh.
Kuba: Od roku 1982, podľa USA je útočiskom ETA a podporuje povstalcov v Kolumbii.
Sudán: Od roku 1993, na jeho území sa zdržiaval aj bin Ládin.
Sýria: Od roku 1979, podporuje Hamas aj Hizballáh.