BRATISLAVA. Marek z Bratislavy včera podľahol panike. „Išiel som do banky a vybral 100-tisíc korún, ktoré som mal v podielových fondoch.“ Za posledný týždeň stratil všetko, čo na nich zarobil – štyritisíc korún plus ďalších osemtisíc z vkladu.
„Najskôr ma v banke presviedčali, aby som peniaze z fondov nevyberal, ale po chvíli s tým prestali,“ hovorí ďalej Marek. Peniaze, ktoré dostal späť, dal radšej na termínovaný vklad v banke. Má pocit, že takto budú bezpečnejšie. Pričom v súčasnosti banky na termínovaných vkladoch garantujú aj viac ako 4,5-percentný výnos.
Krátko po vypuknutí krízy – pádu americkej banky Lehman Brothers – sa rozhodol svoje peniaze z fondov vybrať aj ďalší Bratislavčan. „Sledoval som výkonnosť fondov a zistil som, že idú dole, tak som sa rozhodol vybrať peniaze,“ hovorí Ján. On však nezveril svoje peniaze banke, ale investoval do kúpy auta.
V červených číslach
„Za posledné dvatri týždne môžeme sledovať výbery aj v týždňových štatistikách Slovenskej asociácie správcovských spoločností,“ konštatuje hovorkyňa KD Investment Henrieta Kissová. O vyšších výberoch hovorí aj Miroslav Ovčarik, country manažér Pioneer Investments v SR. Nejde však podľa neho o dramatickú paniku. Kam však ľudia následne s peniazmi idú a do čoho ich investujú, povedať nevie, pretože takéto štatistiky si nerobia.
Správcovia však upozorňujú, že investori, ktorí sa rozhodnú v súčasnej situácii vyberať investície z fondov, budú pri súčasných výrazných poklesoch v strate. „Prerobil som, ale nemám chuť čakať ďalších päť rokov, kým zarobím tie peniaze späť,“ hovorí Marek.
Iba malá kríza
Od 15. septembra, keď požiadala Lehman Brothers o ochranu pred veriteľmi, začali najmä akciové podielové fondy strácať. Napríklad akciový fond KBC Equity Fund Eastern Europe stratil za posledný týždeň na výkonnosti až 12,6 percenta.
Správcovia však hovoria iba o malých zásahoch krízy. Člen predstavenstva ČSOB Asset Management Radko Semančík to vysvetľuje rozložením rizík. „Navyše, v minulosti sme veľký dôraz kládli na bezpečnejšie formy investícií, ako sú fondy peňažného trhu či zaistené fondy, a klienti tak nie sú až tak veľmi exponovaní na akciové trhy,“ konštatuje Semančík.
Aj podľa skúseností manažérky podpory predaja Asset Managementu Slovenskej sporiteľne je väčšina ich klientov konzervatívna a svoje peňažné prostriedky majú investované v korunových peňažných fondoch.
Podľa posledných skúseností však predávajú aj tí, ktorí nemajú len akciové fondy. Mnohí Slováci totiž ani netušia, do akých podielových fondov investovali. „Pravdupovediac sa v tom nevyznám,“ hovorí Marek.