Doktorandské štúdium neláka

Kto ukončí postgraduálne štúdium, keď obháji písomnú prácu a získa titul PhD., dosiahne v Európe najvyššie možné vzdelanie. Naši vysokoškoláci sa však o doktorandské štúdium netrhajú. Podmienky, za akých titul môžu získať, ich viac-menej odrádzajú.

Mikrobiológ Michal Kaliňák končí doktorandské štúdium na Ústave biochémie, výživy a ochrany zdravia Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.Mikrobiológ Michal Kaliňák končí doktorandské štúdium na Ústave biochémie, výživy a ochrany zdravia Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Keď poslanci pred rokmi zmenili vedeckú výchovu na doktorandské štúdium, zrejme vychádzali z predpokladu, že o titul PhD. bude záujem aj mimo akademického prostredia.

Firmy však táto kvalifikácia príliš nezaujíma, často ľudí s titulom považujú až za „príliš kvalifikovaných“. Majiteľ súkromnej firmy so základným vzdelaním asi ťažko prijme niekoho s takýmto titulom, myslí si Miloslav Khun, prodekan Prírodovedeckej fakulty UK.

Libor Vozár, rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, hovorí, že záujem o doktorandské štúdium súvisí s presvedčením študentov, že s vyššou kvalifikáciou získajú lepšiu prácu. Pre istú časť populácie je zaujímavá aj akademická kariéra a pre prácu na vysokej škole alebo vo výskume je titul PhD. nevyhnutnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najviac odrádza nízke štipendium

Pedagógovia vysokých škôl upozorňujú, že väčšina ich študentov nemá žiaden problém zamestnať sa už počas magisterského štúdia. „Akú motiváciu by mali mať, aby ďalej študovali náročné doktorandské programy za nízke štipendium?“ pýta sa Ján Filo, prodekan z bratislavskej Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. „Za tie roky doktorandského štúdia si šikovný absolvent zarobí pri počítačoch aj 30 až 50-tisíc korún.“

Vozár hovorí, že veľa doktorandov štúdium neukončí a zo sociálnych dôvodov alebo pre slabú perspektívu odídu na lepšie platené miesto. Rovnako častý je aj odchod do zahraničia, kde sú podstatne lepšie podmienky na vedeckú alebo akademickú prácu. Na univerzite v Nitre práve študuje 140 doktorandov dennou a 251 externou formou.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky bez atraktivity

Pri súčasných podmienkach v oblasti prípravy doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov „postdokov“ strácame to, čo je pre rozvoj a budúcnosť vedy najdôležitejšie - budúcich lídrov, upozorňuje Ján Pišút, bývalý minister školstva.

Podmienky pre doktorandov nie sú podľa neho dosť atraktívne. Školiace pracoviská spravidla nemajú peniaze na kvalitnú literatúru, knihy a časopisy a len obmedzenú sumu na zahraničné študijné cesty a konferencie.

Vhodné podmienky nie sú ani na návrat doktorandov a postdokov zo zahraničia. Čaká ich nízky príjem, znechucujú konkurzy pripravené pre určitého domáceho pracovníka, a odpor okolia proti údajnému elitárstvu, hoci v skutočnosti je to snaha odmeňovať mladých pracovníkov podľa kvality práce.

SkryťVypnúť reklamu

Fila má podobné skúsenosti. Podľa počtu zapísaných doktorandov v dennej forme štúdia na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK za posledné roky by sa dalo usudzovať, že situácia je stabilizovaná, ale nie je to tak.

Tretí stupeň štúdia by mal pritiahnuť najlepších študentov jednotlivých odborov, a preto zákon nariaďuje, aby uchádzači robili prijímačky. „Záujem však klesá a tento rok bolo prihlásených menej študentov, ako sme mohli prijať. Aký zmysel majú potom prijímacie skúšky?“ pýta sa.

Oľga Ondrašovičová, prodekanka košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva, povedala, že u nich záujem o doktorandské študijné programy rastie. Predtým doktorandi štúdium považovali len za akúsi prestupnú stanicu či riešenie momentálnej situácie, teraz sa to podľa nej mení.

SkryťVypnúť reklamu

Študenti sa už počas šesťročného štúdia pri príprave študentskej vedeckej a odbornej činnosti a svojich diplomových prác podstatne hlbšie oboznámia s pracoviskom, na ktorom chcú pokračovať aj po ukončení štúdia. Rozhoduje aj jeho vybavenosť.

Prečo mladí odchádzajú

Doktorandi za nevýhodu štúdia považujú najmä nízke finančné ohodnotenie.

Vedecká pracovníčka Monika Baráthová hovorí, že pri porovnaní s platmi v iných oblastiach pri rovnakom stupni vzdelania je to dosť demotivujúce a veľa mladých potom od vedy odchádza. Podľa nej je dosť náročné pokryť z tohto platu všetky výdavky.

Aj doktorand Michal Kaliňák uvažuje podobne. Či zostane pri vede, alebo pôjde robiť niečo iné, závisí od toho, či si bude vedieť zarobiť dosť na život.

Zatiaľ sa mu to darí. „Moji priatelia sa síce nečudovali, že som sa na túto dráhu dal, lebo ma poznali a vedeli, že ma to baví. Nevedia však pochopiť, ako sa dá z toho vyžiť,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa doktorandov sa spolieha na to, že po skončení štúdia pôjdu na postdokový pobyt do zahraničia, kde si budú môcť aj zarobiť.

Majiteľ súkromnej firmy so základným vzdelaním asi ťažko prijme niekoho s titulom PhD.

Miloslav Khun, prodekan Prírodovedeckej fakulty UK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu