BERLÍN – Záujem verejnosti a médií sprevádzal včera vo Frankfurte nad Mohanom proces s bývalým teroristom Hansom-Joachimom Kleinom, v ktorom ako svedok vypovedal bývalý aktivista radikálnej ľavicovej scény a terajší nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer (foto - Reuters). Po tom, čo minister nedávno potvrdil, že pred štvrťstoročím napadol policajta, včera znovu odmietal obvinenie, že hádzal zápalné fľaše alebo prechovával zbrane pre teroristov.
Šéf diplomacie sa začiatkom januára prvýkrát priznal v týždenníku Stern k násilnostiam pri frankfurtských výtržnostiach v 70. rokoch. Snímky zverejnené v časopise ukazujú, ako Fischer pri pouličných bitkách napadol jedného policajta.
Fischer sa včera znovu dištancoval od svojej bývalej pripravenosti použiť násilie a označil ju za zásadnú chybu. Zároveň poprel akýkoľvek úmysel niekedy niekoho zraniť.
Ľavicová scéna vtedy považovala násilie do určitej miery za legitímne, lebo sa cítila v krajine utlačovaná, povedal Fischer pred súdom a dodal: „Definovali sme sa ako revolucionári.“ Minister uvádza, že išlo vo vtedajšej SRN o „obdobie najtvrdšej konfrontácie a verejne hlásanej nenávisti voči študentom“. Mladí ľudia v študentských hnutiach podozrievali štát z nacistickej kontinuity.
Od Fischerovho priznania médiá dôkladne pitvú, ako ďaleko bol Fischer do násilníckej scény zapletený. Špekuluje sa aj o jeho možnej účasti na prechovávaní zbraní pre teroristu Iljitscha Ramíreza Sáncheza známeho pod menom Carlos. Ten už bol odsúdený vo Francúzsku a niekoľkokrát tvrdil, že Fischer a jeho priateľ a terajší francúzsky ľavicový politik Daniel Cohn-Bendit zbrane ukrývali vo svojom byte. Včera tieto obvinenia opäť potvrdil pre denník Le Parisien. Nemecká prokuratúra to však na základe svojich vyšetrovaní vylučuje.
„Kedy prídu obvinenia, že sme s Danielom Cohnom-Benditom plánovali tretiu svetovú vojnu?“ reagoval včera pred súdom Fischer na stupňujúce sa obvinenia. Kancelár Gerhard Schröder bezprostredne pred pojednávaním demonštratívne ministra podporil s tým, že sa Fischer radikálnej scéne postupne úplne vzdialil. „Pre našu krajinu odvádza prvotriednu prácu,“ ocenil šéf vlády doterajšie dvojročné Fischerovo pôsobenie na čele diplomacie.
Fischer je v posledných dňoch pod silným tlakom médií a opozície, ktorá žiada jeho demisiu. Podľa prieskumu verejnej mienky je však Fischer naďalej najobľúbenejším politikom v Nemecku a ani väčšina priaznivcov konzervatívnych strán si nepraje jeho odchod z funkcie. Včerajšie vypočúvanie trvalo dve a pol hodiny a Fischer pri ňom opisoval hlavne svoje stretnutie s Kleinom. Ten je obžalovaný, že sa v roku 1975 podieľal na trojnásobnej vražde pri útoku na viedenskú centrálu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. Klein bol začiatkom 70. rokov s Fischerom aktivistom radikálnej ľavice, ale neskôr sa s ňou rozišiel a uchýlil sa do prostredia teroristických Revolučných buniek.
(čtk)