BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica včera rozhodla, že za vklady občanov v bankách bude štát ručiť v plnej výške. Bez ohľadu na to, či budú mať na účte v banke uložených 100tisíc korún, alebo na niekoľkých účtoch v bankách dokopy 5 miliónov. Vláda sa svojím rozhodnutím pridala k Írsku, Nemecku, Rakúsku či k Dánsku, ktoré o plnej garancii vkladov už rozhodli.
Ficov kabinet navrhuje, aby štát v prípade krachu banky nahrádzal vklady v plnej výške namiesto terajších 20tisíc eur (602,5tisíca korún). Z údajov bánk vyplýva, že pod súčasnú garanciu vkladov spadá zhruba 98 percent vkladov.
Návrh zákona už nepočíta so spoluúčasťou vkladateľa pri krachu banky, ktorý v súčasnosti predstavuje 10 percent z výšky vkladu. Zákon by mal parlament schváliť v skrátenom legislatívnom konaní ešte tento mesiac.
Predseda vlády nemá obavy, že by vklady Slovákov boli ohrozené. „Banky na Slovensku sú bezpečné, nie je žiadny dôvod na obavy. My však musíme reagovať na odporúčania včerajšieho stretnutia ministrov financií krajín Európskej únie a najmä na situáciu, čo sa deje v okolitých krajinách.“
Dôležitú legislatívnu normu prerokovala vláda bez ministra financií Jána Počiatka, ktorý je údajne chorý.
Neprimerané zvýšenie?
Exminister financií Ivan Mikloš považuje rozhodnutie vlády za „hlúpe“. „Príčinou finančnej krízy bol morálny hazard a to, čo vláda urobila, je práve posilňovanie morálneho hazardu.“ Občan na to podľa Mikloša doplatí buď cez drahšie bankové produkty, alebo nižšie výnosy z vkladov či vyššie úročenie úverov.
Poslanec za SMK Iván Farkas pripomenul, že kým Slovensko chce garantovať vklady v plnej výške, česká vláda zvýšila ich ochranu z 25tisíc na 50-tisíc eur. „Ak by sa v budúcnosti niečo teoreticky stalo, môže to mať dosť vážne následky na štátny rozpočet,“ myslí si Farkas.
Exguvernér Národnej banky Marián Jusko včera povedal, že rozhodnutie vlády zabráni neočakávaným a rýchlym presunom likvidity medzi bankami a medzi Slovenskom a zahraničím. „Z teoretického pohľadu to nie je dobrý krok. No ak zohľadním dnešnú reálnu situáciu a hlavne, ak je pravdivé tvrdenie, že Nemecko a Rakúsko ručí za všetky vklady na 100 percent, Slovensko nemá na výber,“ povedal Jusko.
Banky: nemáme problémy
Slovenská asociácia bánk včera uviedla, že banky pôsobiace na Slovensku sú zdravé a kapitálovo dostatočne vybavené. S podobným vyhlásením prišla v posledných dňoch niekoľkokrát aj Národná banka. „Schválený návrh vlády chápeme ako vyjadrenie dôvery vlády v bankový sektor na Slovensku,“ povedal šéf asociácie Ladislav Unčovský.
Banky tvrdia, že síce zaznamenali zvýšený záujem zo strany klientov o informácie ohľadom finančnej krízy, no peniaze si nevyberajú.
Neobmedzené ručenie vkladov
Na koho sa bude vzťahovať
neobmedzená ochrana vkladov:
fyzické osoby vrátane živnostníkov
nadácie
neziskové organizácie
neinvestičné fondy
združenia občanov
spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov
právnické osoby, ktoré nemajú povinnosť mať audítorom overenú účtovnú uzávierku
Za aké vklady bude štát ručiť
v plnej výške:
bežné a sporožírové účty
termínované vklady
vkladné knižky
zaistené vklady
notársku úschovu uloženú v banke
Ochrana sa vzťahuje na všetky vklady občanov aj v rôznych bankách.
Ochrana sa nevzťahuje na investície do podielových fondov, ktoré v súčasnosti výrazne strácajú. Ani vtedy, ak občana na to nahovoril pracovník banky.
Udalosti dňa
Najvýznamnejšie centrálne banky znížili úrokové sadzby
Ekonomika eurozóny sa spomaľuje
Aj u nás sa má ručiť za vklady neobmedzene
Burzy na celom svete ďalej padali
Briti zoštátnia osem bánk
Island sa bojí bankrotu
Autor: ľja, of, sen