BRATISLAVA. Lykožrút spustoší slovenské lesy väčšmi, ako veterná smršť v novembri 2004. A výrazný podiel na tom majú ochranári. Tvrdí to premiér Robert Fico, ktorý po včerajšom rokovaní vlády v Spišskej Novej Vsi hovoril o hrozbe vyschnutia centrálnych Tatier.
„Dnes ako rakovina sa to šíri po svahoch a je tu vážne nebezpečenstvo, že Tatry vyschnú len a len preto, že sú tu radikálni ochrancovia, ktorí nechcú umožňovať vstup do tohto prostredia a prijímanie opatrení,“ povedal.
Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík z HZDS doplnil, že v dôsledku podkôrnikovej kalamity „bude treba v roku 2009 vyťažiť vyše päť miliónov kubíkov dreva“, a to „v kvalite, ktorá sa predáva za polovičné ceny“.
Lesníci chcú ťažiť
Erik Baláž z lesoochranárskeho združenia Vlk oponuje, že premiér ani minister si nevypočuli názor ochranárov a vedcov a podliehajú lesníckej loby. Podľa nich sa lykožrútové kalamity pravidelne opakujú a sú súčasťou prirodzenej obnovy lesa.
„Podkôrniky sú dnes premnožené na celom území Slovenska, všade, kde sa nachádzajú rozsiahlejšie smrekové lesy,“ tvrdí Baláž.
V niektorých lokalitách, ako na Kysuciach, Orave, v Spišskej Magure či v Levočských vrchoch je podľa neho lykožrút rozšírený porovnateľne s Tatrami. „Ako je možné, že kalamita je aj v týchto lokalitách, hoci tam sme nebránili lesníkom vykonať nijaké opatrenia?“ pýta sa. Ochranári protestovali proti ťažbe napadnutého dreva v najprísnejšom stupni ochrany – v takzvanej bezzásahovej zóne, aká je napríklad v Tichej a Kôprovej doline v Tatrách.
Rozhodne Európska komisia
Práve pre ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej vedie Európska komisia proti Slovensku konanie o porušení záväzkov.
„Všetky kroky v Tichej a Kôprovej doline sú v súlade so slovenskou i európskou legislatívou,“ zopakoval včera hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder. Brusel to zatiaľ nepotvrdil.
Autor: mp