M PITTNEROM.
Akú mieru zodpovednosti cítite za tento prípad?
„Takú ako iný rezort, pokiaľ ide o nezávislosť sudcov. Aj vyšetrovatelia sú nezávislí. Mojou úlohou je vytvoriť pre nich personálne a materiálne podmienky.“
Ide o citlivý prípad. Stáva, že ministri zoberú politickú zodpovednosť vážne a odstúpia z funkcie. Vy odchod z vlády nechystáte?
„Ide o ojedinelý problém, v ktorom súd urobil také rozhodnutie, aké urobil. Celý proces trval 17 mesiacov. Bola tam súčinnosť dozorujúceho prokurátora a aj námietku voči rozhodnutiu krajského súdu podala krajská prokurátorka. Prokurátori sa teda stotožnili s vyšetrovateľmi, že postup je správny. Súd v priebehu 17 mesiacov niekoľkokrát rozhodoval o žiadosti Olega T. o prepustení z kolúznej väzby. Aj súdy boli teda informované o tom, čo sa deje a či je nedostatok právnych dôvodov na jeho zotrvanie vo väzbe. Súhlasili s tým, aby zotrval vo väzbe. Niektorí novinári nechápu, že vyšetrovateľ, prokurátor a súd majú voľnosť posudzovania dôkazov. Ak sa aj vyšetrovatelia a prokuratúra zhodnú a vypracuje sa obžaloba, to ešte neznamená, že súd nemôže hodnotiť dôkazy iným spôsobom. Nám súd nevytkol, že by vyšetrovatelia niečo opomenuli. Moja zodpovednosť je preto limitovaná týmito skutočnosťami.“
Do dvoch mesiacov vás vraj premiér mieni stiahnuť z funkcie.
„Už som počul, že by som mal ísť školiť agentov FBI do Londýna. Potom aj to, že sa mi na moje narodeniny v máji poďakujú a odvolajú ma. To sú zbožné želania ľudí, ktorým prekážam, napriek tomu, že proces zavŕšenia prípadov, mám na mysli súdy, pokrivkáva za očakávaniami občanov.“
Faktom však je, že Oleg T. je na slobode. Je isté, že koaliční partneri majú málo sily na to, aby presadili vašu rezignáciu. Čo ak sám premiér naznačí, že by bolo lepšie, aby ste odišli?
„Je to jeho právo. Ak by mi niečo také naznačil, rešpektoval by som to. Ide tu však o niečo iné – o to, či sa vnútorne cítim vinný za to, že súd rozhodol inak. Za toto vnútorne zodpovednosť necítim.“
Niektoré vaše výroky o potenciálnom vrahovi boli také jednoznačné, že vyvolali očakávania, že vraha Jána Duckého už máte. Nemyslíte?
„Moje výroky vždy vychádzali z informácií od vyšetrovateľov.“
Vyčítajú vám, že sa vyjadrujete o živých prípadoch a je to viac na vašu škodu ako osoh. Čo vy na to?
„Mnohí by boli radi, keby sme nehovorili nič a čakali na rozhodnutie súdov o desať-pätnásť rokov. To nie. Ministerstvo vnútra je kompetentné po objasnenie prípadu, od objasnenia po vypracovanie obžaloby je kompetentná prokuratúra a súd od prijatia obžaloby po vynesenie rozsudku. Keby som ja a moji spolupracovníci nehovoril o našich výsledkoch, neplnil by som si povinnosť, ktorú mi určuje Trestný poriadok.“
Vladimír Palko hovorí, že jeden neúspech nie je dôvodom na odchod. Iní politici hovoria, že neúspechov máte dosť aj na román. Je to trebárs kauza odmien členov vlády, neúspešné stíhanie Rudolfa Žiaka, unikanie Ivana Lexu. Neboli potrestané osoby, ktoré nekalo privatizovali. Verejnosť vníma práve veľké kauzy a tam úspešní nie ste. Súhlasíte?
„Keby sme rozobrali všetky tie veci, dospeli by sme k tomu, že sa nám pripisujú aj nedostatky, ktoré nie sú naše. Veď Martinka je od apríla minulého roku na súde. Prečo súd nekoná? Pokiaľ ide o Ivana Lexu, už od mája minulého roka sú jeho veci na prokuratúre alebo na súde. Prečo nekonajú? My končíme objasnením veci a ich postúpením prokuratúre. Aj generálny prokurátor sa sám čuduje, prečo súdy niektoré z týchto káuz neriešia.“
Už viete, kedy bude pojednávanie s Lexom vo veci zavlečenia M. Kováča ml. do cudziny?
„Nebolo to vytýčené. Neviem o tom.“
Bude to ešte v tomto volebnom období?
„To nie je otázka na mňa.“
Aké sú v súčasnosti vzťahy medzi políciou a prokuratúrou? Tvrdí sa, že sú komplikované. Je to tak?
„Oleg T. nie je takýto prípad.“
IGOR STUPŇAN