BRATISLAVA. Väčšina Poliakov závidí Slovákom euro a vysoký ekonomický rast. Povedal to poľský chargé d'affaires Andrzej Krawczyk počas prijatia u ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka.
„Poľsko s obrovským záujmom sleduje proces prijímania eura na Slovensku,“ povedal Krawczyk. Podľa neho niektorí poľskí odborníci vnímajú Slovensko ako akési „ekonomické laboratórium“.
Práve slovenské výsledky podľa Krawczyka významne ovplyvnia aj rozhodnutie o prijatí eura v Poľskej republike. Súčasná poľská vláda by chcela pristúpiť k prechodu na euro v roku 2012. Poľská opozícia navrhuje až rok 2020.
Kríza môže plány zbrzdiť
Poľsko by sa mohlo po Slovensku stať sedemnástou krajinou, ktorá zavedie spoločnú európsku menu euro. Niektorí analytici sa však obávajú oneskorenia plánovaného zavedenie eura v ďalších krajinách, vzhľadom na spomaľovanie globálnej ekonomiky, ako aj ekonomík krajín eurozóny.
Poľsko by tak mohlo mať problémy s plnením maastrichtských kritérií stanovených na zavedenie spoločnej meny.
Neistoty stupňujú aj niektorí poľskí ústavní právnici, ktorí tvrdia, že Poľsko musí na zavedenie eura zmeniť ústavu.
Iné názory na dopravu surovín
Podľa ministerstva hospodárstva sa predstavitelia oboch krajín na stretnutí zhodli, že slovensko-poľské vzťahy sú nadštandardne dobré. Hoci poukázali aj na niektoré rozdielne postoje. Ide hlavne o otázky energetickej bezpečnosti a privatizácie.
„Kým Poľsko vo veľkej miere nedôveruje Rusku a preferuje morské cesty dodávok energetických surovín, Slovensko ako vnútrozemský štát zaujíma konzervatívnejší prístup,“ vyhlásil rezort hospodárstva. V otázke privatizácie je podľa neho naopak poľská vláda liberálnejšia ako slovenská, ktorá akékoľvek privatizačné ambície zmrazila.