
ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Prvá tohtoročná Nobelova cena putuje do Francúzska a Nemecka. Prestížne ocenenie získal Nemec Harald zur Hausen za výskum rakoviny maternice a francúzska dvojica Francoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier z Pasteurovho ústavu v Paríži za objav HIV.
Nobelove ceny zvyknú dostávať osoby, ktoré významne uľahčili utrpenie a prispeli k pokroku ľudstva. Nobelova cena za fyziológiu a medicínu tento rok toto kritérium spĺňa absolútne. Laureáti totiž ozrejmili príčiny, ktoré si každý deň vyberajú tú najkrutejšiu daň.
Triumf virológov
Harald zur Hausen z Nemeckého ústavu pre výskum rakoviny v Heidelbergu objavil, že ľudské papillomové vírusy (HPV) sú príčinou rakoviny krčka maternice. Za objavom sa skrýva odvaha. Hoci väčšina mala začiatkom 70. rokov iný názor, zur Hausen trval na tom, že v pozadí ochorenia je HPV.
V rakovinotvorných bunkách vyše desať rokov hľadal genetickú informáciu HPV, ktorá podporovala ich zhubné bujnenie. Prvý rakovinotvorný typ HPV objavil v roku 1983. O rok neskôr ho naklonoval z tkanív pacientok. Rakovina krčka maternice je druhé najčastejšie rakovinové ochorenie žien.
Izolovali vírus HIV
Francúzi Barréová-Sinoussiová a Montagnier sa po správach o neznámej poruche imunity (AIDS) v roku 1981 pustili do hľadania príčiny. V bunkách z lymfatických uzlín o tri roky neskôr objavili a izolovali vírus HIV (nedostatočnej ľudskej imunity). Prvý ľudský retrovírus dodnes nakazil asi jedno percento ľudstva. Hoci sa šírenie AIDS podarilo kombináciou prevencie a liečby zbrzdiť, napriek úsiliu dosiaľ nie je k dispozícii účinná vakcína.