BRATISLAVA. Akciové trhy včera znova zachvátila panika z dosahov finančnej krízy. Prepadali sa do historických miním. „Piatkové schválenie záchranného balíčka vo výške 700 miliárd dolárov pre americkú ekonomiku nemalo žiadaný efekt. Prišlo neskoro,“ povedal analytik NextFinance Vladimír Pikora.
Kľúčový európsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol prvýkrát za štyri roky pod 1000-bodovú hranicu.
Krajiny Európskej únie pre upokojenie situácie vydali spoločné vyhlásenie, ku ktorému sa prihlásila aj slovenská vláda.
Oznamujú v ňom, že prijmú akékoľvek opatrenia, ktoré budú nevyhnutné pre posilnenie stability finančného systému v únii.
Dow Jonesov index – najsledovanejší ukazovateľ amerického akciového trhu – spadol včera v prvej hodine obchodovania po štyroch rokoch pod hranicu desaťtisíc bodov.
Tokijská burza spadla na svoje päťročné minimum. V Moskve padali akcie tak rýchlo, že burzu radšej zastavili. „Panika, úplná panika, ľudia sa sústreďujú na predaj a o ničom nepremýšľajú,“ povedal maklér MDM Bank Jevgenij Volkov.
Pražská burza si včerajšok zapíše ako deň najväčšieho prepadu v jej pätnásťročnej histórii. Európske burzy stratili viac ako päť percent. A americký Dow Jones, od ktorého výsledkov sa odvíja nálada zvyšku finančného sveta, začal padať už na konci obchodovania v piatok. Včera bol po hodine na štvorročnom minime. „Záchranný balík prišiel evidentne neskoro,“ hodnotil Vladimír Pikora, analytik Next Finance.
Na finančnú krízu zareagovalo aj euro. Počas včerajšieho obchodovania spadlo na 13mesačné minimum voči doláru, keď sa oslabilo na 1,3583 dolára za euro. „Neschopnosť Európy rýchlo realizovať hospodársku politiku nahráva doláru,“ povedal Pikora. Na druhej strane podľa neho sa dolár už nemá kam posilňovať.
UniCrediť zvyšuje kapitál
Talianska banka UniCredit, ktorá má dcéru aj na našom trhu, ide upísaním nových akcií zvýšiť vlastné zdroje. Jej akcionári sa vzdajú dividend výmenou za nové akcie. Od zvýšenia základného kapitálu vedenie banky očakáva prísun 6,6 miliardy eur.
„Posledné tri týždne boli extrémne náročné pre celý finančný sektor a mali za následok nebývalú nestálosť a tlak, a to aj na akcie UniCredit,“ povedala hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková. Preto banka spolu so zvýšením kapitálu znížila aj odhad svojho zisku.
Slovenská dcéra UniCredit nemá podľa Národnej banky zatiaľ problémy, ktoré by ohrozovali vklady jej klientov. „Banka nemá problémy ako jej matka, má dostatočné kapitálové vybavenie aj likviditu,“ povedala hovorkyňa centrálnej banky Jana Kováčová
Reakcia vlád
Drámu sa snažili upokojiť politici. Po tom, čo vklady v bankách garantovali ľuďom vlády Írska, Grécka a Nemecka, začali Európania uvažovať, že tam pošlú svoje peniaze. Susedia Nemecka na to museli reagovať, ku garancii vkladov sa pridali Dánsko a Rakúsko. Podobný krok zvažuje Španielsko.
Slovenské ministerstvo financií podľa jeho hovorcu Miroslava Šmála o zvýšení garancií na vklady vedie diskusia.
Premiér Robert Fico včera povedal, že sú u nás pozorne sledované všetky operácie, ktoré by mohli byť nebezpečné pre stabilitu našich bánk. Podľa premiéra by vláda zasiahla, keby sa niekto snažil zachraňovať materskú spoločnosť na úkor dcérskej, pôsobiacej u nás. „Prijmeme tie najkrajnejšie opatrenia, ktoré zamedzia odlevu peňazí zo Slovenska,“ povedal Fico.
Premiér však zopakoval, že bankový sektor je u nás stabilný a „niet dôvodov obávať sa o vklady občanov“.
Na našu otázku, či pre finančnú krízu treba prehodnotiť rozpočet, odpovedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál takto: „Nie. Všetko, čo malo byť v štátnom rozpočte zapracované, je v súčasnosti zapracované.“
Nemecko si chce pomôcť samo
Berlín odmietol taliansky návrh spoločnej európskej pomoci.
Cez víkend sa politické špičky Nemecka, Británie, Francúzska a Talianska, nedokázali dohodnúť na jednotnom postupe proti výkyvom na finančných trhoch.
„Nechceme byť závislí od európskej byrokracie,“ povedal nemecký minister financií Peer Steinbrück. Nemecká vláda pracuje na komplexnom pláne, ktorý by umožnil rýchle riešenie bankových kríz. Prvý, kto požiadal nemeckú vládu o pomoc, je Hypo Real Estate (HRE). Napriek tomu, že vláda sa už dohodla na zvýšení garancií pre HRE, burzy reagovali ďalším prepadom. Akcie samotnej HRE sa padli o viac ako 40 percent a burzový index DAX klesol o 4,55 percenta.
Nemecká vláda a bankový sektor sa dohodli, že na záchranu poskytnú 50 miliárd eur. Steinbrück vyhlásil, že banky budú záchranný balíček financovať hlavne prostredníctvom poskytovania cenných papierov, ktoré doposiaľ emisné banky neprijímali. Európska centrálna banka podľa neho vyjadrila ochotu týmto spôsobom zvýšiť likviditu na trhu.
(čtk)
Bankový sektor je stabilný a niet dôvodov sa obávať o vklady občanov.
Robert Fico, predseda vlády
Autor: (of, čtk, reuters)