Ste dnes hlavným terčom Fica, Slotu, Mečiara, nešetria vás ani Hrušovský a Dzurinda. Neľutujete, že vás zvolili za predsedu SMK?
„Nie. Naďalej je to výzva a nemyslím, že terajšie hektické obdobie má opodstatnenie pre budúcnosť.“
Nemáte pocit, že vaše výroky o autonómii a menšinovom miniparlamente na Slovensku urobili problém celej SMK?
„Nemyslím. Školská a kultúrna samospráva je u nás v programe. O autonómii som hovoril v jednej vete, keď som vyslovil definíciu tohto pojmu. Poukázal som na to, že aj na Slovensku existujú rôzne formy autonómie. Majú ju univerzity, cirkvi, rôzne kultúrne inštitúcie, dokonca aj územné samosprávy. Autonómia ako pojem je na Slovensku démonizovaná. Je mi to ľúto. Za všetkým, čo som povedal, si stojím. Nič nevhodné som nepovedal. Je mi ľúto, že z toho vznikla takáto mediálna a politická bublina.“
Vy cítite rozdiel medzi autonómiou a samosprávou?
„V určitých prípadoch môže byť. Autonómia má rôzne formy - aj samospráva. Všetko musí byť riešené zákonom. Napríklad Slováci majú v Maďarsku kultúrnu autonómiu a funguje im šestnásť rokov. Majú miniparlament, kam si volia svojich zástupcov, ktorí riešia ich veci na základe zákonov. Takéto miniparlamenty u nás fungujú na úrovni vyšších územných celkov, v obciach. Nemyslím, že sa treba báť takýchto pojmov.“
Je bežné, že politici SMK používajú doma pojem samospráva a v zahraničí autonómia?
„Nie. Niektorí tvrdia, že sa nehlásim k tomu, čo som povedal. Hlásim sa k tomu, čo som povedal - ku kultúrnej a školskej samospráve.“
Prečo používate pojem autonómia, keď viete, že to vyvoláva negatívne reakcie?
„Kedy a kde som použil slovo autonómia?“
Prečítam vám váš citát z tlačovky s pánom Tőkésom: Najdôležitejším bodom dnešného stretnutia bolo naozaj to, že sme si medzi sebou ujasnili, čo rozumieme pod formami autonómie.
„To som vyslovil. Vyslovil som vetu, čo my rozumieme pod pojmom autonómia. Aj pred chvíľou som tu použil tento termín, ale nie v súvislosti s našimi plánmi a našimi dokumentmi. Tu je práve tá manipulácia. Ak politik vysloví pojem autonómia, neznamená to, že presadzuje všetky pojmy autonómie.“
A prečo ste v dvoch tlačových vyhláseniach tvrdili, že ste o autonómii nehovorili, keď to tak bolo?
„Nerokovali sme. To som tvrdil. (V jednej z tlačových správ SMK píše: „Csáky pripomína, že nehovoril o autonómii a ani spomínaný návrh zákona neobsahuje tento výraz.“ - pozn. red.) Rokujeme pri tomto stole o realizovaní autonómie? Už som tu asi päťkrát častejšie ako vtedy vyslovil to slovo. Takže preto si myslím, že slovenské médiá naleteli. Nekorektné bolo aj to, ako vysvetlili moju po maďarsky povedanú vetu, v ktorej som vyslovil autonómiu tak, že som vysvetlil toto slovo ako terminus technicus.“
Hovorili ste o menšinovom miniparlamente. O tom sa v SMK hovorí?
„V programovom vyhlásení z roku 2002 je veta, že vláda pripraví zákon o menšinách vrátane financovania menšinových kultúr. Takýto zákon bol pripravený. Potom bol tento dokument prepracovaný, trikrát o ňom rokovala koaličná rada. Vtedy bol tento návrh elegantný, len sa, žiaľ, menia časy a aj názory našich kolegov.“
Vtedy ste hovorili o rozšírení Rady vlády pre národnostné menšiny, aby v nej boli volení zástupcovia.
Aj teraz rada existuje, ale je na základe princípu delegovania. Za mojej vlády tam boli traja zástupcova Maďarov. Problém bol, že nemali legitimitu od menšinových komunít. Otázka je, kto je legitímny zástupca menšiny. Teraz je to poradný orgán, ale keby mal rozhodovať, bolo by treba jeho členov legitimovať voľbami. Tak ako v Maďarsku, kde existuje ešte jeden hárok s kandidátmi menšinových komunít.“
Nebojíte sa negatívnej reakcie, že si tu vytvárate druhé mocenské centrum?
„Nemôže to tak byť, lebo všetko by fungovalo len na základe zákona a mali by právomoci len v jeho intenciách. Takto to funguje aj v Belgicku, Taliansku, vo Veľkej Británii.“
Mali ste mandát od SMK, aby ste túto tému otvorili?
„V rokoch 2004 a 2005 sme o tom viackrát rokovali.“
Ale teraz sú iné časy. Vo vláde máte SNS. Bolo rozumné to v tomto čase otvoriť? Vidíte sám tie reakcie.
„Pán redaktor, v sobotu večer som sa stretol so známym – s poslancom Európskeho parlamentu. Dali sme si kávu a povedali sme novinárom, o čom sme sa nezáväzne a neformálne rozprávali. Fakt považujem za prejav vnútornej malosti, že je Slovensko stresované tým, že si dvaja sadnú na kávu a porozprávajú sa.“
Sám však hovoríte, že sú to pojmy, ktoré Slovákov dráždia. Nemyslíte si, že ste mali byť pred novinármi opatrnejší?
„Slovo autonómia som povedal len ako terminus technicus. Skôr tá reakcia je hysterická. Aj denník SME používal tento pojem neopodstatnene často.“
Robert Fico povedal, že si takto privierate dvere k Smeru či koalícii s ním. Negatívne to pomenoval aj Pavol Hrušovský. Nemáte pocit, že sa SMK od vášho nástupu vzďaľuje od koaličného potenciálu, ktorý mala?
„Tým, že sa SNS dostala do vlády a Fico ju postavil vrátane Slotu na piedestál, celá slovenská politická scéna sa posunula k nacionálnym parametrom. Je mi to veľmi ľúto. Aj opozícia občas súperí v nacionálnych otázkach s koaličnými stranami. Chyba sa stala vtedy, keď sa vytvorila takáto koalícia. Teraz je zbytočné špekulovať. Voľby budú až v roku 2010.“
Viete si predstaviť byť v koalícii s Ficom, ktorý o vás hovorí že ste najväčším nebezpečenstvom slovensko–maďarských vzťahov?
„Fico je momentálne predsedom vlády. V týchto dňoch som mu napísal dva listy. Bolo by dobré rokovať o učebniciach. To, čo sa stalo, je nehoráznosť. Myslím, že súčasný stav nevyvolali moje výroky, ale nevhodné kroky koalície. Mali by sme spolu diskutovať o učebniciach aj o diskriminácii južného Slovenska, za ktorými stoja ministerstvá riadené SNS.
Hovorili ste o Ficových výrokoch ako o nacionalistických. Je podľa vás nacionalista?
„Myslím, že do značnej miery áno.“
Nacionalista ako Slota?
„Na Slotu by som nepoužil termín nacionalista. Myslím, že len hrá toto divadlo a niektorí občania mu naletia. Slota má iný, vážnejší problém.“
Aký?
„Nechajme to. Súvisí to s inteligenciou.“
Nemáte pocit, že ste stretnutím s pánom Tőkésom a tým, čo nasledovalo, posilnili pozíciu vašich kritikov – Bugára a Simona?
„Každý môže vysloviť kritiku kedykoľvek.“
Sú teraz vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom zlé?
„Dobré rozhodne nie sú. Každý si musí predovšetkým uvedomiť, že kľúč k dobrým vzťahom je na Slovensku, najmä preto, lebo tu z historických dôvodov existuje silná maďarská solidarita. Boli takéto hlúpe diskusie pred rokom 2006? Problémom sú ministerstvá v gescii SNS. Provokujú nás – ministerstvo školstva a výstavby.“
Béla Bugár tvrdí, že by sa mohol opäť uchádzať o predsedu, keď sa vzťahy s Maďarskom výrazne zhoršia. Pokúsi sa podľa vás o návrat?
„To je otázka na pána Bugára.“
Očakávate, že bude opäť kandidovať?
„To, kto je predsedom SMK, je treťoradá vec. Neprišiel som do politiky, aby som bojoval o nejaké kreslo.“
Bratislavský krajský predseda SMK Vencel Mede si myslí, že by mal byť zvolaný mimoriadny kongres a mal by hlasovať o dôvere k vám. Pripúšťate niečo také?
„Jasne som povedal, prečo pán Mede vyhlasuje takéto veci. Povedal som k tomu všetko.“
Očakávate, že sa v strane budú zaoberať tým, či by ste mali byť predsedom?
„Stanovy hovoria o týchto možnostiach jasne. Ja vždy dodržujem stanovy SMK.“
Čo je za snahou zvolať kongres?
„V strane sú piati – šiesti nespokojní s tým, že tie metódy, ktoré tu boli pred mojím zvolením, nebudú a nemôžu pokračovať.“
Mikuláš Dzurinda hovorí, že nie ste v opozícii ani v koalícii, iba k dispozícii.
„Je to nezmyselná veta. Nemyslím, že je dobré urážať jeden druhého. To nikomu nepomáha. Kolegovia v SDKÚ a KDH si musia uvedomiť, že opozícia bude dôveryhodná pre občanov vo voľbách len vtedy, ak bude mať slušný potenciál, aby mohla predložiť alternatívu súčasnej vláde. Opozícia momentálne v takom stave nie je.“