BRUSEL, BRATISLAVA – „Delegácia Európskej komisie v Bratislave dostala od vedenia informáciu o pozastavení schvaľovania pri vyplácaní tendrov a kontraktov s výnimkou vzájomných platieb,“ povedal včera veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Walter Rochel.
Hlavný vyjednávač s Európskou úniou Ján Figeľ si myslí, že záležitosť môže mať vplyv na vzťah únie a Slovenska. „Sú to peniaze cudzích daňových poplatníkov a je dôležité vedieť, ako sú využívané,“ povedal Figeľ.
Príčinou je škandál okolo rozdeľovania peňazí z programov EÚ. Podozrenie z korupcie padá na bývalého riaditeľa odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády Rolanda Tótha, ktorého minulý mesiac odvolal vicepremiér Pavol Hamžík. Prípad vyšetruje polícia.
„Medzitým sme zastavili výberové konanie a platby na Slovensko,“ povedal hovorca komisie Jonathan Faull.
Hamžík však hovorí, že „Slovensko neprišlo a ani nepríde o žiadne prostriedky“, lebo „zatiaľ sú pozastavené iba výberové konania na nevyhnutne potrebný čas“. Politickú zodpovednosť za celý prípad necíti.
„Dodržiavanie právnych postupov je konkrétnou zodpovednosťou tých ľudí, ktorí sú zodpovední za svoje funkcie,“ povedal.
Vicepremier Pál Csáky upozorňoval Hamžíka na podozrenie z korupcie v jeho úrade už pred rokom. Podľa informácie denníka SME dostal Hamžík podobné varovania aj z iných významných zdrojov.
Na Tóthovo počínanie otvorene upozornila Brusel slovenská mimovládna organizácia Priatelia Zeme, ktorá vyzvala Európsku komisiu, aby prestala kryť evidentnú korupciu a spreneveru, a vyslovila podozrenie, že Tóth nekonal sám, bez aktívnych komplicov v slovenskej vláde a v Bruseli.
Podľa informácií denníka Pravda sa Roland Tóth údajne neoprávnene obohatil z troch miliárd korún, ktoré komisia postupne uvoľňovala na projekty v rámci programov PHARE, ISPA, SAPARD či na zahraničnú spoluprácu.
Tóth údajne dostával provízie za to, že dokázal zabezpečiť kvalitné vypracovanie projektov, aby spĺňali kritériá EÚ. Mal zabezpečiť, že tender na realizáciu schválených projektov vyhrali „správne“ firmy.
Nezávislý poslanec Robert Fico chce spolu s opozíciou iniciovať zvolanie schôdze parlamentu s návrhom vysloviť nedôveru premiérovi Dzurindovi. Podľa Fica nestačí odvolať len jedného úradníka, lebo sa „neuveriteľne“ poškodil imidž štátu.
(hr, čtk)Tematicky príbuzné články:
Hamžík: K zastaveniu pomoci nedošlo
REAKCIE NA ZMRAZENIE PLATIEB EÚ
Európska únia odomkne takmer všetky svoje zásuvky