
Hospodárstvo KĽDR je na kolenách a deti hladujú. FOTO - REUTERS
ký vodca opäť pricestoval do Číny svojím zvláštnym vlakom. „Kimov osobný vlak prešiel pohraničným priechodom Ta-tung,“ citovala agentúra AFP pracovníka priechodu.
Tajomstvami je zahalené prakticky každé verejné vystúpenie Kim Čong-ila. Svetové agentúry môžu priebeh jeho návštev dešifrovať len z rôznych náznakov, kusých informácií a diplomatických zdrojov, ktoré si želajú zostať v anonymite. Spravodajca BBC napríklad informoval, že veľká naháňačka za lístkami do pekinskej opery naznačovala, že Kim mal navštíviť včerajšie predstavenie. Väčšina zdrojov však uvádza, že by mal byť v Šanghaji.
Podľa jedného zo západných diplomatov pôsobiacich v Číne Kimovu prítomnosť potvrdzuje aj „zvláštna reč tela“ čínskych úradníkov. Rovnakú vraj používali v čase Kimovej minuloročnej cesty. „Nechcú klamať, ale nechcú porušiť ani svoje sľuby,“ zhodnotil diplomat pre Reuters vyhýbavé odpovede niektorých úradníkov.
Predpokladaný program týždňovej návštevy naznačuje, že sa Kim pokúsi nájsť recept, ako dostať krajinu z katastrofálnej hospodárskej situácie. Pomery v KĽDR najlepšie ilustrujú správy o dôsledkoch rekordných mrazov (-37 stupňov Celzia) z posledných dní. V továrňach sa zastavila pre vážnu energetickú krízu výroba, vo vidieckych oblastiach ľudia už nemajú čím kúriť, doprava je ochromená, nefunguje telefonické spojenie. KĽDR je však na kolenách počas kalamity aj po nej.
Prvou Kimovou zástavkou je centrum čínskeho biznisu - Šanghaj. To je jasný signál, že severokórejskí komunisti sa od skúsenejších čínskych kolegov chcú poučiť, ako urobiť ekonomické reformy tak, aby neohrozili ich politickú moc.
Kima sprevádza 20 vysokopostavených severokórejských činiteľov. Stretnúť by sa údajne mal aj s prezidentom Ťiang Ce-minom a premiérom Ču Žung-ťiom. Minulá návšteva znamenala prielom v správaní KĽDR - viedla k historickému kórejsko-kórejskému summitu. Teraz sa rozhovory určite stočia na novú éru vzťahov s Južnou Kóreou a na to, ako ďalej so Spojenými štátmi.
Nový americký prezident George Bush zrejme bude pre komunistov nepríjemnejším protivníkom ako Clinton. Kimov neoficiálny čínsky výlet tentoraz zrejme prelom znamenať nebude. Čína je však jediným štátom, od ktorého si nechá KĽDR radiť.
MAREK CHORVATOVIČ