Podľa obchodného riaditeľa developerskej spoločnosti GTC na Slovensku Jozefa Šimka na cenu pozemku pod bytovú výstavbu vplýva celková situácia na finančnom trhu. "Ide to ruka v ruke s prísnejšími podmienkami bánk," hovorí.
Developeri, ktorí majú pozemok s projektom, nemajú dostatok zdrojov na to, aby ho zrealizovali a banka im na všetko nepožičia, musia si nájsť iného partnera, alebo odpredať pozemky.
Hráčov na trhu, ktorí sú natoľko silní, že dokážu do projektov stúpiť, nie je veľa. Uvedomujú si to a vzniká tlak na cenu. "Už teraz sa nám vracajú projekty, s ktorými nás oslovili napríklad pred dvoma rokmi, alebo rokom. Teraz s nimi prichádzajú znovu, no za znížené ceny," tvrdí Šimko. Na cenách bytov v novostavbách sa však podľa neho tento vývoj neprejaví.
"Ponuka investičných pozemkov rastie," hovorí Michal Padych z poradenskej firmy King Sturge.
Na druhej strane výborný pozemok podľa neho svoju cenu určite nestratí. Trhovú hodnotu investičných pozemkov ovplyvňuje oveľa viac faktorov, ako cenu bežných pozemkov. K tým veľmi dôležitým napríklad patrí nielen to, čo sa predáva alebo kupuje, ale aj to ako sa to predáva alebo kupuje.
Podľa riaditeľa developerskej Sekyra Group na Slovensku Petra Klímu boom výstavby v Bratislave, no aj v Prahe, kde sa začalo o poklese cien pozemkov pod nové byty v niektorých lokalitách hovoriť už dávnejšie, bude naďalej pokračovať. Dôvodom vývoja v Prahe má byť nižší záujem o novostavby.
Ak však projekty ponúknu to, čo ľudia vyžadujú - kvalitu a maximálnu občiansku vybavenosť, podľa Klímu určite uspejú.