
Hlavná žalobkyňa haagskeho tribunálu Carla Del Ponteová v pondelok osobne urovnávala spory medzi Haagom a Záhrebom. Ďalšie kroky švajčiarskej sudkyne povedú do Belehradu. Na snímke Del Ponteová medzi chorvátskym ministrom spravodlivosti Stjepanom Ivaniševičom (vľavo) a vicepremiérom Goranom Graničom. FOTO - REUTERS
k a diplomat. Spor medzi tribunálom a záhrebskou vládou, ktorý vyzeral zásadne, previedla do čisto technickej roviny. Vzťahy Chorvátsko-Západ zostali celé, a záhrebská koalícia tiež.
Spor o generála
Začiatkom decembra zostali západní politici zaskočení, keď vláda v Záhrebe predhodila verejnosti, že Haag sa chystá zatknúť náčelníka generálneho štábu chorvátskej armády Petara Stipetiča. Nakoniec sa písalo o obvinení šiestich generálov a dvoch vysokých predstaviteľov bývalej vlády.
Stipetič je považovaný za bezúhonného profesionála, ktorý nikdy nepatril k verným bývalého nacionalistického prezidenta Franja Tudjmana. ICTY chcel jeho výpoveď o vojenských operáciách chorvátskej armády Blesk a Búrka, pri ktorých zahynuli stovky srbských civilistov. Stipetič vtedy pôsobil ako vojenský vyslanec a dohliadal na podpis prímeria.
Mnohí Chorváti sa však aj dnes dívajú na roky vojny so Srbmi 1991-1995 predovšetkým ako na obdobie boja o národné prežitie. Uvažujú, že ak sa na zoznam vojnových zločincov môže dostať Stipetič, potom sa to môže stať prakticky každému, kto za bývalého režimu zastával vyšší post.
Stredovo-ľavicová koaličná vláda sa pre haagske požiadavky ocitla na pokraji rozkolu - sociálni demokrati premiéra Ivicu Račana sú za to, aby sa Haagu vyhovelo, sociálni liberáli proti. Prezident Stjipe Mesič, ktorý sám v Haagu svedčil ešte ako opozičný politik v kauze bosnianskochorvátskeho generála Tihomira Blaškiča, je za bezpodmienečnú spoluprácu s Haagom.
Haag spresňuje
V prvom rade vraj došlo k nepochopeniu. Stipetiča Haag nehľadá ako vojnového zločinca. Vyšetrovatelia ho chceli len vypočuť, a to na základe jeho vlastnej žiadosti. To vysvetlila Del Ponteová Chorvátom, keď v pondelok na pozvanie premiéra prišla do Záhrebu.
Povedala aj ďalšiu vec, ktorú Chorváti chceli počuť - totiž že ICTY nevyšetruje ich vojenské operácie, ale „vojnové zločiny a individuálnu zodpovednosť“. Dohady konzervatívnej časti tlače, že Del Ponteová si vezie aktovku plnú zatykačov, sa nenaplnili. Koalícia hádam zostane pohromade.
Koštunica nemá čas
Ďalšia balkánska cesta Carly Del Ponteovej vedie do Belehradu. A tentoraz vraj povezie aj zatykače. „Hodlám Koštunicovi povedať - týchto jednotlivcov ICTY obviňuje. Tu sú obžalovacie spisy, tu sú zatykače. Konajte svoju povinnosť. Poskytnem mu všetko, i tajné obžalovacie spisy,“ vyhlásila v rozhovore pre francúzsky Le Soir.
Zrejme aj preto sa s ňou prezident Vojislav Koštunica zatiaľ radšej nechce stretnúť. Na Belehrad, kde sa povojnová éra vlastne iba začína, je ešte priskoro. Koštunica úporne hľadá kompromis, na ktorý Haag zatiaľ pristúpiť nechce - hľadá možnosť súdiť Miloševiča v Juhoslávii. Miloševič nemá oficiálne politickú ochranu - nová vláda ho však chráni aj tak. Vraj minimálne proti osobám, ktoré by sa mohli inšpirovať päťmiliónovou odmenou vypísanou Američanmi za Miloševičovo zadržanie.
BAŠA JAVŮRKOVÁ