BRATISLAVA. Po Prahe a strednom Česku, kde epidémia žltačky prepukla v lete, sa choroba špinavých rúk v posledných dňoch vo zvýšenej miere objavila aj na neďalekej Morave. Posledné údaje hovoria o vyše 600 nakazených pacientoch, čo je viac ako päťnásobné prekročenie ročného priemeru.
Päť nakazených
Epidémiu žltačky nevylučujú ani epidemiológovia na Slovensku, sú však zdržanliví v odhadoch, kedy a s akou silou choroba udrie. Niektorí hovoria o príchode epidémie na začiatku budúceho roka, iní nevylučujú aj skorší termín.
„Môže to byť, vzhľadom na inkubačný čas ochorenia 30 dní, pokojne aj v tomto období,“ hovorí o možnosti zvýšeného výskytu žltačky na Slovensku vedúca odboru krajskej epidemiológie v Trnave Miriam Ondicová. Podľa nej vírusová hepatitída A sa vyskytuje zhruba každých sedem rokov.
Viera Janculová z Úradu verejného zdravotníctva tvrdí, že v súčasnosti je na Slovensku päť ľudí, ktorí sa mohli nakaziť v Česku.
Epidemiológovia hovoria, že žltačka sa prenáša najmä špinavými rukami. Dôkladne si podľa nich treba poumývať ruky najmä po použití toalety alebo pred jedlom.
Nebezpečná MHD
Lekárka Jana Kirňáková z infolinky o hepatitíde hovorí, že človek môže dostať žltačku aj v mestskej hromadnej doprave alebo pri podaní ruky. Podľa odborníkov nie je dôvod na paniku, stačí dodržiavať hygienu.
Proti žltačke, podobne ako proti chrípke, sa dá zaočkovať. Ide spolu o tri očkovania v priebehu niekoľkých mesiacov.
Očkovanie nepreplácajú
Očkovanie zdravotné poisťovne nepreplácajú. Jedine Dôvera zaplatí polovicu nákladov, ak sa pacient dá zaočkovať poisťovňou stanovenou vakcínou. Očkovanie vyjde na viac ako päťtisíc korún.
Hepatitída A sa prejavuje podobne ako chrípka. Chorý je malátny, unavený, bolí ho hlava a má zvýšenú teplotu. Choroba trvá dva až päť týždňov. Kto prekonal žltačku, už ju nedostane. Okrem hepatitídy typu A, existuje aj ťažšie typy B a C.