Nehľadajte žiadny odkaz, vnímajte to len ako obraz

Vykladajte si filmy sami, a vnímajte najmä odkazy, odkazoval Luis Buňuel. Interpretácie k svojim surrealistickým kúskom neposkytoval. Ani ku Skrytému pôvabu buržoázie, ktorý je práve v kinách.

(Zdroj: Movieweb)

BRATISLAVA. Už aj keď bol Luis Buňuel dospelý, mama ešte stále chodievala na pomoc. Zišli sa mu najmä jej peniaze. Hlavne vtedy, keď bolo treba zaplatiť filmový materiál. Luis potom rozprával: „Nie som typickým buržujom. Keby som ním bol, žil by som z renty. Nerobil by som filmy.“

Tak napríklad, mama musela poslať 25 000 pesiet, aby si synátor mohol vyskúšať surrealistický experiment a nakrútiť Andalúzskeho psa.

Ani po štyridsiatich rokoch Luisa Buňuela záľuba v surrealizme neprešla, akurát keď nakrúcal Skrytý pôvab buržoázie (na snímke záber z filmu), už tak trochu vyškrtol zo svojho pracovného postupu spontánnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Scenár k nemu písal spolu s kamarátom Jeanom-Claudom Carrierom (ten bol aj obľúbeným spolupracovníkom Miloša Formana) a prepisoval ho štyrikrát. Keď s ním boli hotoví, zahlásil: „Je taký dokonalý, že je až škoda ho nakrútiť.“ Film však nakrútil a práve sa u nás premieta. Je v programe Projekt 100.

Pokus o príbeh, ktorý nie je možné dokončiť

Carriere a Buňuel kedysi špekulovali, či možno vzdorovať vnútroným a logickým zákonom príbehu. Rozmýšľali, kam až môžu zájsť, aby diváka úplne nenaštvali, prípadne nefrustrovali. Chceli vymyslieť príbeh, ktorý nie je možné dokončiť. Pretože doň vždy vstúpi nejaká nová postava - odláka pozornosť smerom k novej téme a na tú pôvodnú nechá zabudnúť.

Vrchol tejto hračky dosiahli v Prízraku slobody, ale aj Skrytý pôvab buržoázie je pekný príklad.

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Trailer k filmu Skrytý pôvab buržoázie

Keby sme to technicky zhrnuli, celý tento film je len opakovaním tej istej akcie. Nevydarenej. Skupinka buržujov, medzi nimi aj jeden veľvyslanec, by sa rada stretla na večeri. Vždy sa však do toho niečo zapletie (rozumej rakva v reštaurácii, teroristické komando, návšteva armádnej čaty alebo chuť na sex). Preto sa v podstate nedozvieme, o čom by si títo kamaráti (?) pokecali, zato však môžeme vystopovať drobné stopy po témach, o ktorých Buňuel dlhšie dumal.

Takou témou bola napríklad nostalgia, jemný strach zo smrti, stopy z detstva a živé sny. Buňuel zároveň skočil po príležitosti a do scenára zmestil aj svoj špeciálny recept na suché martini. Film v roku 1973 získal cudzojazyčného Oscara, hoci predtým Buňuel odvážne vyhlasoval, že amerických akademikov podplatil. To vraj aby sa zbavil zvedavých otázok, či má nejakú šancu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo keby sme spravili film?

V Skrytom pôvabe buržoázie sa niekoľkokrát ukáže pekný obraz. Postavy kráčajú kdesi v poli, povedali by ste, že tá cestička nikam nevedie. Boli kritici, čo by si to chceli vysvetliť ako symbol. Že buržoázia je v koncoch. Buňuel v knihe konverzácií povedal: „Nie, musím vás sklamať, v tom nie je nijaký odkaz. Vnímajte to len ako obraz.“ Skrátka len nakrúcal scény, ktoré mu pripadali úsmevné, alebo mu len tak prišli na um.

Podobným spôsobom nás nabáda rozmýšľať aj o Andalúzskom psovi, ktorý sa premieta pred Skrytým pôvabom buržoázie. Pár dní pred jeho nakrúcaním za ním prišiel Dalí a povedal mu o svojom sne. Vraj videl, ako mu z dlane vychádzajú mravce. Buňuel mu odpovedal: A mne sa zase snívalo o britve, ktorá rozrezala oko. Čo keby sme z toho spravili film? No a tak si sadli, a začali spisovať jeden spontánny nápad za druhým.

SkryťVypnúť reklamu

Granadčania tvrdia, že v tom podivnom názve je odkaz na Federica Garcíu Lorcu, teda ich andalúzskeho rodáka, slávneho dramatika a veľkého kamaráta Buňuela i Dalího. Bu­ňuel im, samozrejme, nikdy nepovedal, či je ich interpretácia správna, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 681
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 614
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 740
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 722
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 703
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 262
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 236
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu