KOŠICE. V súťaži Európskej únie pre mladých vedcov zvíťazil Košičan Martin Tkáč, 19–ročný študent dopravnej priemyslovky v Košiciach. Za projekt prepravy a vyklápania sypkých hmôt v železničnej preprave získal v dánskej Kodani titul Najlepší mladý vedec do 20 rokov.
Víťazný projekt ponúkol Železniciam SR. Nemajú záujem, bolo by to drahé.
V jednoduchosti je pokrok
Košičan Martin Tkáč od detstva s obľubou sledoval ruch na železničnej stanici, obdivoval vláčiky, využil každú príležitosť siahnuť si na ne.
Pred niekoľkými rokmi ho zaujala vykládka. Nechápal, prečo sa sypké materiály musia vykladať tak prácne – s pomocou bagrov, rôznych mechanizmov a nakoniec aj ľudí, ktorí sa v prašnom prostredí lopotia s lopatami. Stačilo by ich jednoducho vyklopiť a obsah vysypať.
„Držal som sa hesla legendárneho šéfkonštruktéra firmy Lockhead Kellyho Johnsona: Snažte sa robiť veci jednoducho až primitívne. Inými slovami – v jednoduchosti je krása a pokrok. Mnoho súčasných výrobkov a technológií je príliš komplikovaných. Keď je možnosť dosiahnuť ten istý alebo lepší výsledok jednoduchším spôsobom, prečo nie?“ pýta sa Martin.
Gravitácia namiesto lopaty
Postupne začal pracovať na konštrukcii špeciálnej rampy a nákladných vozňov.
Vagóny dostali úplne nový tvar, aby sa materiál v rohoch neubíjal. Časť nadstavby sa na rampe spolu s podvozkom pôsobením gravitačnej sily samočinne vyklopí a celý obsah sa vysype do zásobníka.
Model si zhotovil podľa vlastného návrhu v spolupráci s viacerými odborníkmi- kovoobrábačmi. Po zložení bolo potrebné vykonať viacero úprav aby napokon spoľahlivo fungoval.
„Postupne som si uvedomoval výhody tohto riešenia. Jednoznačne prináša obrovskú úsporu času, materiálu a energie.“
Vyklápacie zariadenie dokáže pracovať bez zdroja energie, lebo funguje na gravitačnom princípe zmeny ťažiska vozňa, podstatne sa skráti čas vykládky, znížia sa straty na prepravovanom náklade, výrazne sa zredukuje aj počet osôb potrebných na obsluhu a na údržbu.
Martin už ponúkol projekt Železniciam SR.
„Zaujal ich, ale nemajú záujem. Výroba nových vozňov by si vyžiadala obrovské investície.“
Príprava na polmaratón
Na jubilejnom dvadsiatom ročníku súťaže Európskej únie pre mladých vedcov v dánskej Kodani sa prezentovali stredoškoláci z 39 európskych a siedmich mimoeurópskych krajín. „Vážim si, že jednu z troch hlavných cien som získal práve ja. Ale musím povedať, že si ju rovnako zaslúžili aj iní študenti, čo priniesli do Kodane skvelé nápady.“
Martina teší, že v silnej konkurencii zviditeľnil našu krajinu. Prvýkrát zvíťazila práca zo Slovenska. „V minulosti boli autori väčšinou z vyspelých krajín, kde je na vedu a výskum podstatne viac peňazí.“
Okrem prestížneho ocenenia získal aj účasť na budúcoročnom Medzinárodnom fóre mladých vedcov v Londýne.
„Samozrejme, na projekte budem ďalej pracovať. Teraz však trénujem. Chcem zabehnúť v Košiciach polmaratón,“ usmieva sa najlepší mladý vedec Európskej únie za rok 2008.