BRATISLAVA. Za ministra financií Jána Počiatka hovorí premiér Robert Fico. Premiér nemal problém promptne odpovedať na otázku, či videl pracovnú verziu analýzy Inštitútu finančnej politiky, podľa ktorej nie je dôvod znovu otvoriť druhý pilier. Naproti tomu minister Počiatek sa cez svojho hovorcu Miroslava Šmála snažil vyhnúť otázke, či pozná obsah tohto dokumentu a napriek tomu súhlasil s opätovným otvorením druhého piliera.
„O otvorení druhého piliera rozhodla vláda konsenzom,“ ustavične opakoval Počiatkov hovorca. O dokumente, ktorý zverejnila televízia TA3, nechcel veľmi hovoriť. „Taký dokument môže spraviť ktokoľvek,“ povedal Šmál. Podľa neho už dnes totiž nie je problém takéto písomnosti falšovať. Odmietol však potvrdiť, že naozaj ide o falošnú analýzu.
Fico za Počiatka
Premiér Fico v tom však má jasno: „Podľa našich informácií text, ktorý sa dostal do rúk novinárom, nie je ani len vnútornou pracovnou verziou ministerstva financií. Ide o individuálnu aktivitu jedného z pracovníkov ministerstva financií, ktorú nebudeme komentovať,“ povedala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.
Hoci včera nebolo možné od ministra Počiatka získať odpoveď, či je za otvorenie druhého piliera, premiér to povedal zaňho: „Rezort financií upozorňuje na možné riziká, ktoré vyplývajú z finančnej krízy. A preto ani minister Počiatek nenamieta proti rozhodnutiu vlády znovu otvoriť druhý pilier.“
O tom, že nejaká analýza rizík finančnej krízy naozaj existuje a nemusí ísť len o individuálnu aktivitu jedného z pracovníkov ministerstva, svedčia Šmálove slová. „Dokument zverejníme okamžite, keď bude hotová oficiálna verzia.“
Podľa informácií SME však už je záverečná verzia hotová. Mala by obsahovať aj vyjadrenie, ktoré zverejnila TA3: „Z pohľadu klienta dôchodkovej správcovskej spoločnosti – budúceho dôchodcu, nie je súčasný stav znepokojujúci, pretože celkový investičný horizont je 15 – 30 rokov. Zatiaľ sa vždy po finančnej kríze akciové trhy zotavili a v priemere prekonali hodnotu akcií spred obdobia finančnej krízy.“
Tichý je aj guvernér
Opatrný je však aj guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko. Na otázku, či je, alebo nie je za otvorenie druhého piliera, odpovedal takto: „Z pohľadu povinnosti NBS je systém bezpečný.“ Podľa jeho hovorkyne Jany Kováčovej nepredložil Šramko na rokovanie vlády žiadnu analýzu. Priznala však, že banka má vypracované svoje vlastné analýzy. Odmietla povedať, čo sa v nich hovorí: „Je to interný dokument.“ Šramko takisto nechcel odpovedať ani na to, či odporúča ľuďom vystúpiť z druhého piliera. Vraj keď sa vyjadruje verejne, má z toho potom problémy.
Premiér Robert Fico minulú sobotu po mimoriadnom rokovaní vlády ohlásil druhé otvorenie druhého piliera. Tvrdil, že práve kapitalizačný pilier je najviac postihnutý svetovou finančnou krízou. „Považujeme ho za najohrozenejší, pokiaľ ide o dosahy finančnej krízy,“ povedal. Dôvodom je, že všetky skupiny fondov, teda aj konzervatívne, sú podľa neho reálne za uplynulý rok v mínuse.
Minister financií Počiatek ani guvernér NBS vtedy pred novinármi neprotestovali proti otvoreniu piliera. Či sa proti tomuto rozhodnutiu ohradili aspoň na rokovaní vlády, nie je jasné.
Novelu zákona o sociálnom poistení má vláda odsúhlasiť už v stredu. Premiér odmietol úvahy, že by sa zároveň s otvorením druhého piliera zmenil pomer odvodov do prvého a druhého piliera 9 ku 9. Druhý dôchodkový pilier má byť otvorený do konca mája.