HNÚŠŤA. Dokonalá pavučina. Tak by sa dala nazvať sieť ľudí, firiem, úradníkov a ministrov, čo sa pohybujú okolo eurofondov určených pre oblasť Gemera. Spájajú ich väzby na SNS.
Strana Jána Slotu založila v Hnúšti, malom meste na juhu Slovenska, takmer rodinný podnik za štátne peniaze. Agentúru pre rozvoj Gemera, ktorá pripravuje a zasiela projektové žiadosti o eurofondy na ministerstvá, môže do výšky 70 percent financovať ministerstvo výstavby. To riadi Marián Janušek (SNS), ktorý pri Slotovi stál, už keď bol primátorom Žiliny.
Agentúru vedú deti dvoch nominantiek SNS. Riaditeľka Monika Vaškovičová je dcéra členky Okresnej rady SNS a prednostky Obvodného úradu v Rimavskej Sobote Jany Uhrinovej. Projektovým manažérom je Jaroslav Vargic, syn Anety Vargicovej, sekčnej šéfky ekonomického odboru ministerstva životného prostredia, ktoré vedie Ján Chrbet z SNS. Úradníčka nastúpila na ministerstvo len pred troma týždňami, až do pondelka bola sama štatutárkou agentúry. Na jej slávnostné otvorenie mali prísť včera aj Janušek s Chrbetom, ale obaja ministri sa ospravedlnili.
Vargic včera pripustil, že úspešnosť projektov nezávisí len od agentúry, ale aj od šťastia a ministerstiev. „Budeme sa snažiť, aby boli projekty vypracované na sto percent, aby prešli. Záleží to aj od šťastia, aby to ministerstvá odklepli,“ povedal.
Minister výstavby Janušek povedal, že o agentúre veľa nevie. „Ale pozriem sa na to.“
Za posledných päť rokov pripravili regionálne rozvojové agentúry, akou je aj Agentúra pre rozvoj Gemera, viac ako dvetisíc projektov, cez ktoré žiadali asi 12 miliárd korún pre svojich klientov. Sú nimi mestá, obce či súkromné spoločnosti. Bežná provízia za spracovanie projektu je do desať percent zo sumy, ktorú štát žiadateľovi poskytne. Šanca na získanie peňazí sa zvyšuje nielen kvalitou projektu, ale aj lobingom na ministerstvách. Predseda vlády Robert Fico nedávno povedal, že v prípade rovnako kvalitných projektov mu stranícky klientelizmus neprekáža.
Na fungovanie agentúr štát v minulom roku prispel sumou takmer 35 miliónov korún.
Do roku 2013 Slovensko dostane z eurofondov asi 400 miliárd korún.
Oplatí sa voliť SNS
Vzhľadom na oveľa väčší počet žiadostí, ako môžu ministerstvá uspokojiť nenávratnými finančnými dotáciami z eurofondov, je pre mnohé politické strany lákavé obsadiť kľúčové pozície, ktoré o rozdeľovaní peňazí rozhodujú.
Potvrdzujú to aj slová terajšej sekčnej šéfky ministerstva životného prostredia a bývalej štatutárky Agentúry pre rozvoj Gemera Anety Vargicovej zo začiatku roka 2006, niekoľko mesiacov pred voľbami do samospráv. Na jednom z internetových diskusných fór vyhlásila, že treba voliť ľudí, ktorí majú otvorené dvere na ministerstvá. Vyhlásila, že regionálny rozvoj má pod palcom SNS.
„Hovorí sa, že pre mesto by bol najlepší ten, kto má dvere otvorené na jednotlivé ministerstvá. No, kto to bude? Rozhodnú ľudia. Môj názor? Budem voliť toho, kto má aspoň nejakú možnosť získať podporu zhora. Regionálny rozvoj má pod palcom SNS,“ napísala.
Dodala, že „toto mesto má veľa možností, no hádam už bude mať aj zástupcov, ktorí budú vedieť kde a na ktoré dvere treba zaklopať. Do roku 2013 príde na Slovensko niekoľko 100 miliárd korún, čo tak dostať aj sem nejakú tú korunu?“
Rodinný podnik
Po Vargicovej sa štatutárkou agentúry stala jej doterajšia riaditeľka Monika Vaškovičová. Jej mama Jana Uhrinová, členka okresnej rady SNS, hovorí, že jej personálne obsadenie agentúry nepripadá ako rodinný podnik. Projektovým manažérom je Vargicovej syn Jaroslav.
„Iniciovala som s Vargicovou, aby táto agentúra vznikla. Dcéra skončila právo a pomohla nám,“ argumentuje Uhrinová. Projektovým manažérom v agentúre je Vargicovej syn.
Vargicová povedala, že to dnes môže vyzerať ako rodinkárstvo, „lenže tie decká, ak sa samy neuživia, tak po polroku končia. Bude to len na nich, aby boli projekty priechodné.“
Matka Jana Uhrinová, členka SNS, jej dcéra Monika Vaškovičová a Jaroslav Vargic, syn úradníčky z ministerstva SNS. FOTO – JÁN KROŠLÁK |