BRATISLAVA. Od budúceho roku pribudnú viacerým podnikateľom nové povinnosti. So vstupom do eurozóny klesá suma tržieb, od ktorej sú podnikatelia povinní platiť daň z pridanej hodnoty.
K cenám výrobkov si budú musieť priúčtovať 19 percent. Dotkne sa to asi 12-tisíc podnikateľov. Niektorí sa obávajú, že budú musieť preto zvýšiť ceny. Daňoví experti reagujú, že to nebude potrebné, pretože podnikateľom nová povinnosť príliš náklady nezvýši.
Kým do konca tohto roka ešte platí, že DPH musia z tovarov a služieb odvádzať všetci tí, ktorí za posledných dvanásť mesiacov v tržbách zinkasujú viac ako jeden a pol milióna korún, od januára to bude 1 054 410 korún (35-tisíc eur). Počíta s tým návrh zákona o DPH, ktorý je v parlamente. „V pripravovanej novele zákona o DPH sa upravuje výška obratu pre povinnú registráciu na 35-tisíc eur,“ povedal finančný manažér poradenskej spoločnosti McGrath&Arthur Karol Borik.
Je za tým silná koruna
Minimálna suma obratu 35-tisíc eur však v skutočností platí už dlhšie. Presnejšie, už od vstupu do Európskej únie. Slovensko si v predvstupových rokovaniach vyrokovalo minimálny obrat 35-tisíc eur. No vtedy bola koruna oveľa slabšia, preto sa po prepočte dostala do zákona 1,5-miliónová hranica.
Niektorým podnikateľom sa zmeny v DPH nepáčia. „Trh nám ceny síce zvýšiť nedovolí, stúpnu nám však preto náklady. Ocitneme sa v dileme, či zavrieť firmu, alebo nie,“ sťažuje sa majiteľ starožitníctva v Bratislave Peter. Prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov Vladimír Sirotka si myslí, že nové pravidlá môžu niektorých podnikateľov pritlačiť aj k zvýšeniu cien.
Ministerstvo financií oponuje. „Neočakávame z tohto dôvodu zvýšenie cien,“ povedal hovorca ministerstva Miroslav Šmál. Pridáva sa aj Daňového riaditeľstvo. Zdôvodňuje to tým, že podnikatelia majú právo odpočítať od sumy DPH, ktorú dávajú do konečných cien, tú sumu DPH, ktorú zaplatia pri nákupe vstupných materiálov.
„Nevidím reálny dôvod, prečo by novú povinnosť mali prenášať podnikatelia do cien. Napríklad kozmetička, ktorá má salón a kúpi si napríklad polohovateľné kreslo, bude mať, na rozdiel od súčasnosti, nárok na odpočítanie dane,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková.
Dvanásť mesiacov,
ale nie kalendárny rok
DPH sa neplatí podľa obratu za predchádzajúci kalendárny rok. Do úvahy sa priebežne berie posledných dvanásť mesiacov podnikania. To, či je podnikateľ povinný platiť DPH, by si preto mal sledovať priebežne každý mesiac.
V januári 2009 sa budú na daňových úradoch registrovať ako platcovia DPH tí, ktorí mali vlani obrat nad 1,5-milióna korún.
Do úvahy sa totiž zoberie obdobie január až december 2008. Vo februári sa už bude posudzovať obdobie: február 2008 až január 2009. To sa už pôjde po novom a posudzovať sa bude podľa sumy 35-tisíc eur (1 054 410 korún).
Čo sa od januára zmení v DPH
v súčasnosti platí daň z pridanej hodnoty podnikateľ, ktorý mal za posledných dvanásť mesiacov obrat nad jeden a pol milióna korún (49 791 eur),
od budúceho roka klesne hranica, od ktorej sa musí platiť DPH na 1 054 410 korún (35-tisíc eur),
každý, kto v posledných 12 mesiacoch dosiahne v podnikaní tržby vyššie ako spomínaná hranica, musí najneskôr do 20 dní od skončenia mesiaca požiadať daňový úrad o registráciu pre platiteľa DPH. Teda ak niekto dosiahne v mesiacoch marec 2008 až február 2009 obrat v prepočte nad 35tisíc eur, musí sa zaregistrovať najneskôr do 20. marca 2009,
daňový úrad zaregistruje podnikateľa zvyčajne od prvého nasledujúceho mesiaca, teda v našom prípade 1. apríla,
prvé daňové priznanie podnikateľ bude musieť podať a zároveň aj zaplatiť daň do 25 dní, teda do 25. apríla,
tí, ktorých obrat nepresiahne 10-miliónov korún (331 939 eur), nemusia daň platiť mesačne, ale štvrťročne.
Sirotka: Ceny môžu pre DPH stúpnuť, no neplatí to všeobecne
Od budúceho roka bude DPH platiť viac podnikateľov ako doteraz. Niektorí z nových platiteľov preto budú nútení zvyšovať ceny. Tvrdí to prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov VLADIMÍR SIROTKA.
Štát od budúceho roka zníži hranicu, od ktorej podnikatelia musia platiť DPH. O koľko by sa preto mohli zvýšiť konečné ceny tovarov a služieb v malých prevádzkach, ktorých sa to dotkne?
„Nemusí to byť suma, ktorá sa bude rovnať priamo 19 percentám, teda sadzbe DPH, ktorú musí podnikateľ odviesť štátu. Podnikateľ si totiž môže od svojej daňovej povinnosti odrátať daň, ktorú zaplatil inému platiteľovi na vstupe, teda napríklad pri nákupe materiálu.“
Ceny by však nemuseli stúpnuť vôbec, lebo podnikatelia, ako hovoríte, si môžu od svojej daňovej povinnosti odpočítavať DPH zo vstupných materiálov, z ktorých potom vyrábajú svoje tovary alebo poskytujú služby.
„Neplatí to všeobecne. Ak napríklad živnostník prekročí hranicu pre registráciu, musí k svojim výstupom, ktoré predáva, prirátať DPH 19 percent a odviesť ju štátu. Malá firma vo všeobecnosti nemusí mať takú 'ziskovosť', aby uniesla toto zaťaženie. Zoberme si jednoduchý príklad podnikateľa, ktorý nemá platiteľa DPH na svojom vstupe, teda túto daň ani neplatí, a ak predtým poskytoval službu za 100 korún, teraz ju musí účtovať za 119 korún. Ak by to nemal premietnuť do ceny, tak by musel účtovať len 84 korún bez DPH. Cena by bola rovnaká, teda 100 korún, ale jeho príjem by sa o 16 korún znížil.“
Ktorých podnikateľov sa dotkne to, že od nového roka v prepočte zhruba o pol milióna klesne hranica, od ktorej už treba platiť DPH?
„Najmä drobných podnikateľov. Napríklad remeselníkov, ale aj malých účtovníckych firiem.“
(ľja)
Euromince
Írsko
Na národnej strane jednoeurovej írskej mince je írska harfa. Tá je spoločným motívom všetkých írskych euromincí. Už od stredoveku je národným symbolom ostrovanov. Ide o harfu bývalého kráľa Briana Boru, ktorý v roku 1014 uštedril Vikingom konečnú porážku a stal sa prvým kráľom celého Írska. Harfa, ktorá je aj súčasťou štátneho znaku, je v súčasnosti umiestnená na univerzite Trinity College v Dubline. Harfu používa ako svoju úradnú pečať prezident Írska a členovia vlády. Na národnej strane mince je aj rok vydania. Tiež slovo „Eire“, čiže Írsko a 12 hviezd symbolizujúcich Európsku úniu. Írsko je členom eurozóny od roku 2002.
Časté otázky o eure
V akom poradí majú byť na duálnych cenovkách ceny v korunách a v eurách?
Nijaký predpis neurčuje, aké má byť poradie cien v korunách a v eurách na duálnych cenovkách. Je to na rozhodnutí obchodu, ktorú menu dá na prvé miesto. Po začiatku povinného duálneho zobrazovania mala väčšina obchodov ako prvé ceny v korunách a druhé ceny v eurách. Niektoré obchody však dali na prvé miesto eurové ceny. Takýto postup je korektný a nie je to porušením žiadneho predpisu. Takisto je na rozhodnutí obchodu, akým typom písma alebo akou farbou bude ktorá cena zobrazená. Treba dodržať, aby bolo zreteľné, ktorá cena je v ktorej mene a informatívna cena nesmie byť menším písmom ako cena v platnej mene. Ak obchod plánuje použiť tú istú cenovku pred aj po zavedení eura, odporúča sa uviesť obe ceny rovnakou veľkosťou písma.
Na 31. decembra pripadne tento rok streda. Vyhlási vláda voľný deň, aby konverzia prebehla v poriadku?
Nie, voľný deň na Silvestra nebude.