MNÍCHOV, BRATISLAVA. Ekonomika šliape, školy sú kvalitné a kedysi farmársky kút sa stal technologickým centrom Nemecka. Aj napriek tomu hrozí kresťanskosociálnej únii (CSU) prehra. V pomeroch tohto alpského štátu to znamená pokles podpory pod 50 percent.
Bavorské voľby boli päť desaťročí formalitou. Víťazstvo katolíckej strany bolo vopred isté, išlo iba o to, koľko percent získa. Tentoraz väčšina prieskumov odhaduje, že CSU nezíska nadpolovičnú väčšinu.
Koľko krígľov vypil premiér
„V tejto chvíli premýšľam iba o tom, ako získať vyše 50 percent hlasov. Žiadna iná možnosť neexistuje,“ povedal ZDF premiér Günther Beckstein. Jeho hlavným problémom je, že nemá charizmu ako bývalí kancelári Stoiber a Strauss.
V kampani sa mu podarilo strhnúť voličov jedinou rečníckou perlou. Povedal, že statný Bavor môže vypiť dva litre piva a sadnúť si po pár hodinách za volant. Jeho slová časť národa potešili, šéf polície i opozičné strany mu však šplechli do tváre, že zrejme sám vypil pár krígľov, keď z úst vypustil takú hlúposť. Škandál sa podaril aj jeho žene Marge, ktorá si na otvorenie Oktoberfestu odmietla obliecť tradičný kroj „dirndl“.
Napätá Merkelová
CSU sa sústredila v kampani na znižovanie daní a príspevky pre tých, čo dochádzajú za prácou. Obyvateľov predmestí Mníchova však rozzúrila tým, že podporila stavbu tretej pristávacej dráhy na letisku, čo by mohlo zvýšiť hluk v oblasti.
Katolíci nestrácajú voličov na úkor sociálnych demokratov (SPD), ktorí si držia 20 – percentnú podporu. Hlasy im zobrali liberáli a regionálna strana Slobodní voliči, ktorá nemá žiadny program, ale chce viac právomocí pre Mníchov na úkor Berlína.
Bavorské voľby nervózne sleduje aj kancelárka Angela Merkelová (CDU), ktorá potrebuje silný výsledok partnerskej strany vo voľbách na budúcu jeseň. Po nich by rada vládla už bez sociálnych demokratov.