VIEDEŇ, BRATISLAVA. Bola to krátka a málo zaujímavá predvolebná kampaň. O to napínavejšie budú výsledky nedeľňajších volieb. Víťaz je neistý, budúce zloženie vlády ešte neistejšie. A čerešničkou na torte sú nevypočítateľní rakúski voliči. Asi 750-tisíc stále nevie, komu dá v nedeľu svoj hlas. Navyše, analýzy politológov ukazujú, že Rakúšania sú stále prelietavejší voliči.
Polepšia si populisti
Takmer isté je, že pravicoví populisti sa stanú jedinými stranami, ktoré nedeľňajšími voľbami získajú. Slobodní (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho by si mali prilepšiť o deväť percent (v roku 2006 získali 11 percent) a Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) Jörga Haidera by mal získať o štyri percentá viac (4 percentá v roku 2006). Dokopy by pravý tábor dosiahol na magických 27 percent. To bol najlepší výsledok Jörga Haidera v roku 1999. Vtedy boli Slobodní, ktorí sa v roku 2005 rozdelili na stracheovcov a haiderovcov, druhou najsilnejšou silou v krajine a prvýkrát sa dostali do vlády. Aj dnes majú obe strany šancu sedieť v koalícii.
Straty pre ostatných
Ostatné strany, koaličné i opozičné, musia počítať so stratami. Najviac sociálni demokrati a ľudovci, ktorých kabinet sa po 18 mesiacoch v júli rozpadol. Vtedy na tom boli o niečo lepšie ľudovci, ktorí voľby iniciovali. Tesne pred voľbami majú lepšie vyhliadky na víťazstvo sociálni demokrati s novým šéfom strany Wernerom Faymannom. Ten pomocou bulvárneho denníka Kronen Zeitung hovoril v kampani hlavne o zdražovaní cien a navrhol päťbodový program na zlepšenie finančnej situácie obyvateľov. V stredu parlament štyri z jeho piatich bodov odhlasoval, čo by mohlo strane pomôcť.
Neisté sú vyhliadky aj na povolebné koalície. Voliči nechcú obnovenie veľkej koalície a veľké strany oficiálne odmietajú spoluprácu s pravicovými populistami. Kto s kým bude závisieť aj od toho, koľko strán sa do parlamentu dostane.
Podľa politológov by sa to mohlo pozitívne prejaviť hlavne na volebnej účasti. Odhadujú, že k voľbám by mohlo prísť 86 percent Rakúšanov.