MOSKVA, PRAHA. Rusko sa čoraz viac zaujíma o zlepšovanie svojej armády. Svedčí o tom aj unikátne vojenské strategické cvičenie s názvom „Stabilita - 2008,“ ktoré sa začalo tento týždeň. Najväčšie cvičenie v novodobej histórii krajiny sa uskutočnilo na priestranstve od bieloruského Brestu až po východoruskú Kamčatku.
Celý rok tréning
Zapojiť sa do neho majú všetky druhy ruských vojsk vrátane kozmických, a zúčastní sa na ňom 50–tisíc vojakov a dôstojníkov. Mimochodom, tesne pred vypuknutím vojny v Gruzínsku Rusi neďaleko od gruzínskych hraníc usporiadali cvičenie „Kaukaz - 2008“. Trénovali si „hypotetickú“ vojnu s nepriateľom, ktorý príde z juhu, teda od Tbilisi. Ešte predtým sa konali ďalšie manévre, a tak si Rusko v poslednom roku trénuje vojnu takmer nepretržite.
Demonštratívna plavba ruských krížnikov do vôd Karibiku je ďalším krokom, ktorým Rusko v poslednom čase dokazuje svetu, že sa vracia na svoje veľmocenské pozície i vo vojenskej oblasti.
Atómový krížnik „Peter Veľký“ – najväčšia ruská loď vôbec - a sprievodné lode vyplávali tento týždeň od ruských brehov k Venezuele. V novembri tam budú mať spoločné vojenské cvičenie s venezuelskou armádou.
Prítomnosť amerických vojenských lodí v Čiernom mori počas rusko-gruzínskeho konfliktu nemohla zostať bez ruskej ozveny. Obe veľmoci si tak prenikli do výsostných vôd.
Viac na armádu
Zbrojenie i manévre niečo stoja. Rusko v budúcom štátnom rozpočte preto zvýši vojenské výdaje o vyše štvrtinu oproti doterajšiemu stavu. Podľa ruského premiéra Vladimíra Putina tak štát potrebuje na svoju bezpečnosť ročne vydať 94 miliárd dolárov. Stále je to menej ako Američania, ktorí dávajú ročne do armády, aj pre Irak, 540 miliárd dolárov.
Rusi väčšie výdavky do armády potrebujú. Na bežné ruské jednotky je totiž niekedy až žalostný pohľad. Chýba im moderná riadiaca a telekomunikačná technika či napríklad dopravné vrtuľníky. Armáda márne čaká na systém navigácie GLONASS. Piloti sa orientujú približne rovnako, ako za 2. svetovej vojny. Dve z ôsmich lietadiel nad Južným Osetskom si Rusi zostrelili sami.
Za úplne najdôležitejšie považuje však ruský minister obrany Anatolij Serďjukov zvýšenie mobility armády. I v bojoch o Južné Osetsko sa totiž ukázalo, aká je ruská armáda ťažkopádna. Základom pozemných jednotiek sú staručké tanky T-72. Podľa londýnskeho Inštitútu strategických štúdií napríklad ruské obrnené vozy zvané „truhla“ sú viac životu nebezpečné pre svoju vlastnú obsluhu, než pre nepriateľa.
Nakoniec sa Rusom podarilo ukoristiť od Gruzíncov moderné tanky. Lenže ako vodičov do nich museli posadiť gruzínskych zajatcov, pretože zložitá elektronika pre nich bola záhadou. Trochu trápne zistenie, ak si uvedomíme, že tieto tanky T906 sú ruskej výroby.
Základne len v okolí?
Rusko dnes nemá žiadne základne vo vzdialenom zahraničí, teda v krajinách, ktoré nepatrili do Sovietskeho zväzu. Ale zjavne o ich vybudovaní uvažuje. Hovorí sa opäť o Kube, najďalej sú rokovania so Sýriou o obnove námorníckej základne a ochotu prijať ruských vojakov, vyjadril i venezuelský prezident Hugo Chávez.
V každom prípade, ruské vojenské základne vo svete i v bývalých sovietskych republikách budú pribúdať. Rozhodnutie o tom už v Kremli padlo. Len verejnosť ešte nevie, kam noha ruského vojaka nabudúce vstúpi. V najbližšom čase to budú dve gruzínske republiky Južné Osetsko a Abcházsko.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: Agentúra Epicentrum