VIEDEŇ. Onur Sahan má turecko-bulharské korene. Cez deň pracuje na rôznych európskych projektoch a večer si 18-ročný mladík dokončuje maturitu. Vie celkom presne, komu dá v nedeľu hlas.
„Takmer celá moja rodina volí Zelených. Moja sestra za nich kandidovala v 10. obvode Favoriten,“ vysvetľuje Onur pre týždenník Profil, ktorý oslovil niekoľko mladých ľudí a zisťoval ich náklonnosť k politickým stranám.
Onur je jedným z 360-tisíc rakúskych stredoškolákov, ktorí budú v nedeľu voliť prvýkrát. Nové pravidlá platia len od minulého roka, takže ani sociológovia presne nevedia, ako mladí voliči svoje právo využijú.
Najviac volia Zelených
Zhodujú sa v tom, že najväčšie šance získať prvovoličov má práve strana Zelených. Ukázali to už testovacie voľby na regionálnej úrovni v troch spolkových krajinách - vo Viedni, Dolnom Rakúsku a Tirolsku.
Vo Viedni v roku 2005 dalo 26 percent najmladších voličov hlas práve strane Alexandra Van der Bellena.
„Najviac z toho profitovali opoziční Zelení, a to hlavne v mestách. Vládne strany – sociálni demokrati a ľudovci – sú silní tam, kde majú svoje mládežnícke organizácie,“ povedal pre SME politológ Peter Filzmaier.
Väčšina 16-ročných toho veľa o politike nevie. Navyše je to podľa politológov primalá skupina voličov, než aby ovplyvnila celkový výsledok.
Rátajú, že ide o 1,5 percenta voličov. Takže ani v kampani sa na nich veľmi nemyslelo. Nejasná je už ich volebná účasť.
„Ak sa budú správať rovnako ako pri regionálnych voľbách, bude volebná účasť 16- a 17-ročných len o niečo nižšia ako celková volebná účasť,“ hovorí pre SME politológ Peter Ulram z agentúry GfK. V posledných voľbách v roku 2006 volilo 78 percent Rakúšanov.
Podľa novinára z týždenníka Profil Otmara Lahodynského bude väčšina mladých voliť tak, ako ich rodičia. Alebo na voľby nepôjdu vôbec. Veľkú šancu majú pravicoví populisti.
„Hlavne Slobodní majú nadpriemerný počet stúpencov, hoci často sú to tí, čo ešte nevedia, či vôbec pôjdu voliť,“ vysvetľuje Filzmaier.
Pre mladých ľudí sú podľa Lahodynského najzaujímavejší Jörg Haider na čele Zväzu pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) či Heinz-Christian Strache, šéf Slobodných (FPÖ).
„Dobre vyzerajú, hovoria jednoducho a sú nekonvenčnejší ako ostatní politici,“ dodáva. Myslí si to aj Onur Sahan, čo bude voliť Zelených. „Slogany ako Viedeň nesmie byť Istanbul sú zo strany FPÖ veľmi šikovné,“ hovorí.
Šancu majú populisti
Populistov je rozhodnutý voliť aj 16-ročný učeň Manuel Zöttl. Tvrdí, že jeho kamaráti nebudú voliť ako dospelí. Majú svoje vlastné názory.
„Mnohí z nás sú nahnevaní na cudzincov. Bezdôvodne nás napádajú a sú drzí,“ povedal pre Profil. So spolužiakmi o politike veľa diskutujú, nevedia len, či dajú hlas Haiderovi, alebo Strachemu.
„Myslím si, že Haider by lepšie vládol, Strache veľa hovorí, ale Haider to vie presadiť,“ dodáva rakúsky prvovolič.
Neviem presne, čo chcú strany presadiť, budem voliť podľa toho, ako sú mi politici sympatickí.
Alexandra Miesgang, 17 rokov, učí sa za predavačku