Hans Dichand sedí na 16. poschodí svojho impéria na viedenskej Muthgasse a snaží sa ovládnuť Rakúsko. Je vydavateľom najčítanejšiho bulvárneho denníka Kronen Zeitung, ale najviac času trávi tým, že číta a vyberá z listov čitateľov. Píšu to, čo si Dichand myslí. „Ešte som nevidela politika, ktorý by tak suverénne a čestne hovoril o prisťahovalcoch ako Werner Faymann,“ píše Karin Oberhummerová z Linzu. „Ľudovci radšej posielajú naše ťažko zarobené peniaze do Bruselu, než aby uspokojili potreby rakúskych občanov,“ píše Ewald Hager z Kronstorfu.
Favorit Faymann
Kronen Zeitung posledné týždne velebí jediné meno. Je to meno nového šéfa sociálnych demokratov.
Werner Faymann by sa mohol stať rakúskym kancelárom. A Kronen Zeitung, ktorý číta každý druhý Rakúšan, preto urobí všetko. Nepriamo sa postaral už o to, aby vôbec boli voľby. K rozpadu koalície, ktorá mesiace živorila, pomohol otvorený list, ktorý Werner Faymann a Alfred Gusenbauer, vtedy ešte kancelár, zverejnili práve v najčítanejšom bulvárnom denníku.
Je to návrh, aby Rakúšania v budúcnosti rozhodovali o každej novej eurozmluve v referende. A zverejnili ho v novinách, ktoré roky štvú proti Európskej únii, jej rozširovaniu na východ a prisťahovalcom.
List v Kronen Zeitung urýchlil pád vlády a pomohol Faymannovi stať sa novým kandidátom na kancelára. Strana, ktorá sa potácala na 20 percentách, odvtedy stúpa. Momentálne prieskumy ju korunujú na víťaza volieb, hoci náskok pred ľudovcami je tesný.
Každý, kto si zalistuje v Kronen Zeitung, pochopí, že to nie je náhoda. „Ešte sme tu nemali, aby jedno médium tak silno podporovalo konkrétnu stranu. To je celkom nový fenomén, ktorý pripomína skôr talianske pomery,“ hovorí Otmar Lahodynsky z týždenníka Profil.
Kronen Zeitung sa už dávno stal témou volieb. Časť politológov dokonca hovorí, že je jednou z kandidujúcich politických strán, ktorá nadháňa voličov Faymannovi. S tým má Hans Dichand už roky mimoriadne priateľské vzťahy. Faymanna berie 86ročný vydavateľ ako svojho syna. „Medzi čitateľmi, ktorí čítajú len Krone, má Faymann dvakrát toľko priaznivcov ako u čitateľov, ktorí čítajú aj iné denníky. A naopak, ľudovci majú u čitateľov oveľa horší imidž,“ hovorí nám politológ Peter Filzmaier.
Ako Briti
Sociálni demokrati na čele s Faymannom stavili na euroskepticizmus a nikto im v tom nepomáha výdatnejšie ako Kronen Zeitung. Ešte v roku 1994 pritom Krone nadšene agitoval za vstup Rakúska do únie. Vraj to zmenil spor o rakúsku marmeládu v roku 2003, ktorú chcel Brusel premenovať na džem. Krone sa vtedy so všetkými emóciami postavil proti „marmeládovému diktátu z EÚ“. Spor síce rýchlo utíchol, keď si Rakúšania v Bruseli vymohli výnimku, ale Kronen Zeitung už neotočil. „Vidíte to tam denne. Listy čitateľov proti únii, rakúsky europoslanec Hans-Peter Martin, vyhlásený kritik bruselských pomerov, tam má komentáre a denník ho tituluje ako korešpondenta v Bruseli,“ hovorí Lahodynsky.
Nadávať dnes na úniu je v Rakúsku populárne. Naši susedia sa ocitli niekde na chvoste spolu s Britmi, keď majú hovoriť o Bruseli. Už len 36 percent Rakúšanov považuje členstvo svojej krajiny za dobrú vec. „Keď sme vstupovali do únie, politici nám sľubovali, že všetko bude lepšie. Odkedy máme euro, je všetko horšie. Keď si to ľudia prerátajú na šilingy, sú to horibilné sumy za potraviny,“ vysvetľuje Walter Niedermayer z Viedenskej univerzity.
Dostať sa priamo do redakcie Krone nie je možné. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať, my nie sme ako iné noviny,“ hovorí nám šéf zahraničného oddelenia Kurt Seinitz. Odmieta stretnutie, aj keď chceme hovoriť len o politike všeobecne. „Ak chcete vedieť, čo si myslíme, prečítajte si naše komentáre,“ dodáva Seinitz a ukončí hovor.
A komentáre v Krone sú veľmi čitateľné. Máme radi Faymanna, nechceme Molterera a máme plné zuby Bruselu.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: Miriam Zsiellová