Mestský štadión v Brage (Estádio Municipal de Braga) je čímsi viac ako štadiónom. Je aj prírodným úkazom.
Tribúny za bránkami nenájdete, tie sa tiahnu do veľkej výšky iba pozdĺž ihriska. Jeden koniec štadióna je doslova vklinený do skalného útesu a vytvára peknú prírodnú scenériu. Tam sa nachádza aj svetelná tabuľa.
Dejisko šampionátu
Futbalisti Artmedie Petržalka si deň pred zápasom Pohára UEFA zatrénovali práve pod skalami. Pri pálení na bránku nie všetky strely našli správny smer a niektoré sa poodrážali od skál. „Je to bežné aj počas zápasov. Zavše sa stane, že nejaká lopta sa aj znehodnotí,“ vraví jeden z miestnych novinárov. Štadión, na ktorom hráva domáce zápasy Sporting Braga, postavili pri príležitosti Euro 2004 a vyžiadal si dohromady náklady v hodnote 83 miliónov dolárov. Odohrali sa na ňom dve stretnutia záverečného turnaja - Bulharsko - Dánsko a Holandsko - Lotyšsko.
Trávičku má ako lusk, aj slovenskí novinári mali možnosť trocha sa po nej prejsť. Na dve protiľahlé tribúny sa zmestí až 30 154 fanúšikov. Strechy oboch tribún sú pospájané desiatkami oceľových lán, tiahnucimi sa vo veľkej výške nad hracou plochou. Architekt Eduardo Souto de Moura sa pri tom inšpiroval mostami Inkov z dávnych čias.
Pospěch tam už nakúpil
Z jednej tribúny na druhú sa dostanete cez námestie v podzemí, ktoré sa rozprestiera na ploche 5000 štvorcových metrov. Od lanského leta nesie štadión názov AXA (s touto poisťovacou spoločnosťou uzavreli trojročnú multimiliónovú zmluvu). Na túto futbalovú arénu nemal dobré spomienky terajší útočník Petržalky Zbyněk Pospěch, ktorý stadiaľ odišiel v drese Slovana Liberec so štvorgólovou nádielkou. Petržalčania včera po podobnom výprasku rozhodne netúžili... Zápas sa skončil po uzávierke tohto vydania.