BRUSEL, BRATISLAVA. Na popud europoslankyne Moniky Beňovej (Smer) pobudnú jej socialistickí kolegovia z Európskeho parlamentu Hannes Swoboda, Jan Marinus Wiersma, Zita Gurmayová a Csaba Tabajdi celý dnešok na Slovensku a v Maďarsku a navštívia aj obec Mlynky.
Práve jarný rozruch so zatvorením Slovenského domu v maďarských Mlynkoch podnietil Beňovú zorganizovať cestu. „Chcela som využiť diplomatické prostriedky na pomoc Mlynkom,“ hovorí europoslankyňa. Štvorica z Bruselu sa stretne s podpredsedom vlády Dušanom Čaplovičom, so šéfom SMK Pálom Csákym či so zástupcami miestnej samosprávy v Mlynkoch, večerať budú v Budapešti aj s maďarskou ministerkou zahraničných vecí a maďarským ombudsmanom.
Mlynky, polovojenské národné gardy v Maďarsku a nedávny zjazd maďarských poslancov zo susedných krajín sú podľa Beňovej témy, o ktorých sa bude hovoriť. „Záleží mi na zlepšení vzájomných vzťahov. Súčasťou toho je, aby sa politici zriekli riešenia otázok slovenských Maďarov mimo územia Slovenska. Spýtam sa na to maďarskej ministerky,“ tvrdí Beňová.
Maďarská socialistka Zita Gurmayová sa s Beňovou zhoduje, že terajšie vzťahy nie sú dobré. Zatiaľ čo Beňová odkázala na celomaďarský zjazd, na ktorom sa zúčastnili členovia SMK, Maďarka viní tých druhých. „Klíma na Slovensku nie je dobrá. Niet sa čomu čudovať, keď je ministrom školstva člen nacionalistickej strany,“ hovorí Gurmayová.
Rakúšan Hannes Swoboda, šéf delegácie a europoslanec, ktorý Slovensko dlhodobo sleduje, sa včera celý deň nedal zastihnúť a nebral ani svoj mobilný telefón. Zastihnúť sa nedali ani Wiersma s Tabajdim. Prostredníctvom svojich asistentiek len odkázali, že pred cestou sa nebudú k ničomu vyjadrovať. „Hannes Swoboda o to požiadal,“ povedal Tabajdiho asistent.
Poslanci začnú ráno v Bratislave, popoludní sa presunú do Mlynkov a deň zakončia v Budapešti. Okrem osobných skúseností by nemal byť z cesty konkrétny výstup.
Podľa Beňovej nejde ani o jednu z „kontrolných“ návštev eurosocialistov na Slovensku, ktoré oznámil šéf európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen, keď po takmer dvojročnom bojkote prijal Smer späť medzi členské strany.