BRATISLAVA. Slovenský dráhový cyklista Jaroslav Jeřábek v rozhovore o svojom treťom dopingovom prípade v stredajšom vydaní SME čitateľov nepresvedčil a činovníkov antidopingového hnutia pobúril.
Jeřábek mal už dvakrát dostať dvojročný dištanc, no odpykal si len jeden. Teraz ho Antidopingový výbor SR viní hneď z dvoch takých porušení regúl, z ktorých za každý je už pri prvom previnení dvojročný trest. Ako vôbec prvého slovenského športovca aj z preukázanej držby zakázanej látky. Osobne totiž prevzal zahraničnú zásielku s obsahom zakázaných látok.
Cyklista to nepoprel, no tvrdil, že bola určená pre jeho ťažko chorého otca a že sa „nešlo vôbec o 250 ampuliek“, ako sme písali 11. septembra, ale len „o 25 ampuliek s označením Testonon 250“. Prinajmenej v tom druhom však klamal.
„Podľa dokumentácie Colného kriminálneho úradu je skutočnosť iná,“ oponuje generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. „Jeřábek osobne podpísal príjem zásielky z Jemenu desaťnásobne väčšieho obsahu: 25 balení po 10 ampúl, čiže dokopy 250 ampúl s celkovým obsahom štvrť litra zakázanej látky.“
Jaroslav Jeřábek včera na tieto skutočnosti nechcel reagovať. V utorok mu zomrel otec.
Testosterónový kokteil
Testonon 250 obsahuje štyri druhy anabolík príbuzného typu: testosteron fenyl-propionate, testosteron propionate, testosteron isocaproate a testosteron decanoate.
„Je to zmes testosterónových derivátov, v podstate kokteil,“ hovorí MUDr. Pavel Malovič.
Viceprezidenta Antidopingového výboru Slovenskej republiky vytočili niektoré nekvalifikované vyhlásenia Jaroslava Jeŕábka: „Tvrdenie, že Testonon 250 nie je liek, je hlúposť. Keby to nebol liek, je to voľnopredajný tovar. Ak ho Štátny ústav pre kontrolu liečiv nezaregistroval, mal na to dôvod. Aj nezaregistrovaný liek sa však môže doviezť - formou mimoriadneho dovozu na výnimku od ministerstva zdravotníctva. Ale musí o to požiadať lekár-špecialista, v prípade testosterónu endokrinológ alebo andrológ.“
Pri rakovine môže škodiť
Jeřábek tvrdil, že testosterónový koktejl potreboval pre chorého otca. Laik neverí, lekár žasne.
„Anaboliká môžu pomôcť aj starým ľuďom, ale v minimálnych dávkach a zásadne pod lekárskym dohľadom. Práve testosterón sa však pacientom v takom veku nezvykne podávať. Pri onkologickom ochorení môže tento preparát dokonca ešte zhoršiť zdravotný stav,“ pripomenul Malovič. Viceprezident ADV SR upozornil, že športovec môže testosterón akéhokoľvek typu užívať iba, ak dostane terapeutickú výnimku.
„Momentálne takúto výnimku nemá žiadny slovenský športovec,“ konštatoval. „Testosterón je klasifikovaný ako doping v každom športovom odvetví. Jeho zneužívanie je však na ústupe, lebo je pomerne ľahko detekovateľný.“
Pre Antidopingový výbor SR je rozhodujúce, že Jeřábek zásielku s obsahom látok s anabolickým účinkom objednával ako aktívny cyklista a reprezentant.
Jeho prípad, ako aj prípad Mateja Slivovského a Martina Lišku (odmietnutie kontroly, resp. porušenie požiadavky dostupnosti) už začala vyšetrovať disciplinárna komisia Slovenského zväzu cyklistiky. Všetkých troch si pozvala na 8. októbra.
Momentálne výnimku na terapeutické užívanie testosterónu nemá žiadny slovenský športovec.
MUDr. Pavel Malovič, viceprezident Antidopingového výboru SR