BRATISLAVA. Piaty blok atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach (V3) chce premiér Robert Fico udržať vo svojej moci.
„Ak bude chcieť investor vstúpiť spoluvlastnícky do takéhoto projektu, musí rátať s tým, že vláda, ktorej som predsedom, nikdy nedovolí opakovane situáciu v Slovenskom plynárenskom priemysle alebo v distribučných firmách,“ povedal včera premiér po stretnutí s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Dodal, že bude trvať na vlastníckej aj na manažérskej kontrole. „Musíme mať aj reálnu kontrolu nad projektom,“ povedal premiér.
Je to podľa neho rozhodujúce kritérium, ktoré bude musieť akceptovať každý, kto sa bude chcieť zúčastniť na výstavbe a potom aj na prevádzkovaní elektrárne.
Kto sa vzdá kontroly?
Tender, ktorý by mal byť vyhlásený do konca tohto roka, má dať odpoveď na otázku, kto a kým spôsobom bude financovať túto výstavbu. Potom bude jasné aj to, či Ficove podmienky budú pre zahraničných investorov prijateľné.
Podľa hovorcu ministra hospodárstva Branislava Zvaru sú tri možnosti financovania. Buď to celé zaplatí súkromný sektor, buď štát, alebo pôjde o kombinované financovanie.
O tom, či bude súkromný sektor ochotný ponechať väčšinu akcií v rukách štátu, sa podľa Zvaru zatiaľ rokuje. „Nepredpokladáme, že by o výstavbu piateho bloku nebol záujem,“ povedal Zvara.
Podľa energetického analytika Radovana Ďuranu bude záujem investorov závisieť od konečných podmienok nastavených v tendri.
Upozorňuje však na niekoľko možných problémov, ktoré by mohli nastať, ak bude vláda nástojiť na vlastníckej i manažérskej kontrole. „Na Slovensku je historicky zlá skúsenosť so štátnym manažmentom energetických firiem.“ Súkromný investor podľa neho spravuje firmu efektívnejšie a tým aj lacnejšie.
Z troch možností financovania výstavby Ďurana podporuje stopercentný vklad súkromného investora. „Úplne najvýhodnejšie by bolo, keby ju financoval na vlastné riziko.“ To znamená, že by za prípadné predraženie výstavby niesol zodpovednosť on a nie štát. „Zatiaľ bola totiž výstavba všetkých elektrární predražená,“ povedal Ďurana.
Výstavba na tričko štátu by pritom musela ísť na úkor rastu štátneho dlhu. „Nie je totiž možná za súčasných finančných možností štátu,“ vysvetľuje Ďurana. Rovnako by vláda nedokázala udržať nízke ceny elektriny pre konečných spotrebiteľov. „Krátkodobo však áno,“ myslí si Ďurana. Štát sa zadlží aj pre výstavbu PPP–diaľnic.
Reaktor dá asi Francúzom
Podľa premiéra by nový reaktor mal byť západnej proveniencie. „Záleží aj na tom, o ktorú časť pôjde. Ale pokiaľ ide o samotný reaktor, určite najsilnejšie postavenie v tejto súťaži budú mať Francúzi,“ povedal.
O tejto téme hovoril v stredu s prezidentom Sarkozym. Francúzska strana je podľa neho pripravená. „Bude prebiehať veľmi intenzívna komunikácia na túto tému. Našou prioritou je zabezpečiť čo najbezpečnejší reaktor, ktorý bude spĺňať najvyššie svetové kritériá na výrobu elektrickej energie z jadra,“ povedal predseda vlády Fico.
Ešte na začiatku vládnutia vysielal premiér silné signály aj k nemeckému koncernu E.ON. Pred rokom aj šéf talianskeho akcionára Slovenských elektrární Enel Fulvio Conti prejavil záujem o „rehabilitáciu“ Jaslovských Bohuníc.
„Z nášho pohľadu je však v súčasnosti prioritou pre Slovensko dostavba Mochoviec. Tento región totiž nemá kapacity na to, aby rozvíjal naraz dva takéto projekty,“ povedal hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva.
Otázkou je, či premiér nerozvíja tému výstavby V3 len preto, aby popohnal Enel pri dokončení 3. a 4. bloku Mochoviec. Tempo, akým Taliani pracujú, sa mu nepáči.
Kopřiva tvrdí, že premiérova návšteva stavby v polovici augusta bola príliš skoro. „Čakali sme ešte na schválenie projektu Úradom jadrového dozoru.“
Zdĺhavejší postup by mal pritom chápať aj premiér. Včera priznal, že „postaviť jadrovú elektráreň nie je ako postaviť parkovisko pred Tescom“.
Vládu tlačí, že po odstavení druhého bloku V1 (koncom tohto roka), nebude mať Slovensko dostatok vlastných zdrojov na výrobu elektrickej energie.