V pondelok ráno, keď sa cez Wall street prehnal jeden z najväčších šokov finančného systému v jej histórii, senátor John McCain povedal, ako veľakrát predtým, že verí „v silné základy ekonomiky“. O niekoľko hodín neskôr zbrzdil a vysvetľoval, že myslel na amerických pracujúcich. V utorok už volal ekonomickú situáciu „totálnou krízou“ a kritizoval „chamtivosť“ na Wall street a vo Washingtone.
Ostrý obrat vo vyjadreniach republikánskeho kandidáta neznamenal iba to, že si McCain uvedomil, že použil nevhodnú poznámku v citlivom čase. Dopustil sa jej v téme, kde si potknutie môže dovoliť najmenej.
Aj kontinuita, aj zmena
Kým ekonomické podmienky sa zhoršujú a úzkosť voličov rastie, McCain sa snaží popracovať na tom, aby zmenil dojem, ktorý vytvára pri ekonomických otázkach. Dementovať musí najmä svoje predchádzajúce vyjadrenie, že ekonomika nie je jeho „najsilnejšia téma“.
Väčšinu tohto roka sa zdalo, že McCain bojuje s tým, aby vybalansoval optimizmus, ktorý voliči očakávajú od svojich vodcov, s empatiou v štýle, „cítim vašu bolesť“. Jeho úloha je komplikovaná najmä v rozpore medzi jeho plánmi pokračovať v ekonomickej politike nepopulárneho republikánskeho prezidenta Georgea Busha a jeho sľubmi zlepšiť americkú ekonomiku a zmeniť veci vo Washingtone.
Vynašiel Blackberry?
S populistickejšími vyjadreniami a jasným súhlasom so súčasnými ekonomickými problémami národa sa McCain snaží definovať ako silný líder so skúsenosťami v ekonomických otázkach. Opiera sa najmä o fakt, že šesť rokov predsedal Obchodnému výboru v senáte.
Táto snaha narazila celkom rýchlo, keď sa jeden z jeho ekonomických poradcov vyjadril, že McCain sa podieľal na vytvorení biznis telefónu BlackBerry, lebo pomohol upraviť príslušnú legislatívu. Neskôr sa od tohto vyjadrenia McCainov štáb dištancoval a nazval ho hlúpym.
Rôzne filozofie riešenia
Kríza na Wall street sedem týždňov pred voľbami zanechala prezidentských kandidátov pred ťažkou voľbou nad riešením, ako regulovať finančný systém. Barack Obama, ako aj John McCain, ponúkli detailný plán, ako sa s krízou vyrovnať. Na problém sa pozerajú rozdielne.
McCain, napriek tomu, že zdôrazňoval úlohu väčšieho dozoru nad finančným trhom v prípadoch, ako je súčasná hypotekárna kríza, sa stále charakterizuje ako principiálny deregulátor. A skutočne, vo svojej minulosti pred prezidentskou kampaňou, neurobil žiaden krok, ktorý by utiahol štandardy na investičné firmy.
Často sa vo svojich vyjadreniach opiera o dvoch zástancov slobodného trhu – senátora Phila Gramma či Alana Greenspana, bývalého predsedu federálnych rezerv.
Obama chce regulovať
Naopak, Obama za finančné otrasy vinil prílišnú voľnosť regulácií počas Bushovej administratívy. Časť zodpovednosti chcel pripísať aj svojmu republikánskemu súperovi.
„Určite neviním za súčasné problémy Johna McCaina. No viním ekonomickú filozofiu, ktorú opisuje,“ povedal demokratický kandidát.
Peniaze z Wall Street
Pravda je však tiež aj to, že senátor z Illinois sa v kampani mohol spoľahnúť na finančnú podporu Wall Street. Podľa Center for Responsive Politics mu jednotlivci spojení s bezpečnostným a investičným priemyslom poslali dohromady 9,9 milióna dolárov na kampaň. O tri milióny viac ako Johnovi McCainovi.
Obama predstavil svoju základnú tézu založenú na finančnej regulácii už v marci. Vyzval na reguláciu investičných bánk či hypotekárnych maklérov ako komerčných bánk. Senátor by tiež vytvoril komisiu, ktorá by monitorovala hrozby finančného systému a podávala by správy Bielemu domu a Kongresu.
Senátor McCain musí dementovať najmä svoje predchádzajúce vyjadrenie, že ekonomika nie je jeho „najsilnejšia téma“.
Autor: Jackie Calmes, Michael Cooper New York Times