Škola nám detstvo neberie
Monika Kyselová, ktorá tiež študuje na osemročnom gymnáziu, nemá rada, keď sa hovorí, že táto škola berie deťom detstvo, lebo je príliš náročná a nezostáva im veľa voľného času.
BRATISLAVA. Tvrdenie, že osemročné gymnázium je pre deti príliš náročné a pripravuje ich o voľný čas, je podľa študentky Moniky Kyselovej úplne neopodstatnené. Študent aj jeho rodičia podľa nej predsa musia rátať s tým, že v škole strávi o trochu viac času ako jeho rovesníci, ktorí navštevujú bežnú základnú školu.
„Ja si myslím, že to až taká enormná záťaž nie je. Veď tých pár hodín cudzích jazykov, biológie, matematiky či športu navyše sa dá zvládnuť,“ hovorí Monika.
„A kto si predsa len myslí, že je to nad jeho sily, vždy má možnosť vrátiť sa na základnú školu, prípadne pokračovať v štúdiu na inom type strednej školy.“
Jej spolužiaci vraj berú školu ako zábavu, kde s chuťou a radi získavajú nové poznatky a informácie. „Je nás v triede 32 a z toho takmer dvadsať prospieva s vyznamenaním. Vyše desať máva na vysvedčení čisté jednotky.“
Škola jej podľa vlastných slov dala veľa a v každom prípade je rada, že ju navštevuje. „S odstupom času sa na to pozerám očami spokojného študenta, ktorý tento typ školy uznáva a odporúča,“ hovorí.
(or)
Učiť som sa musel každý deň
Popradčan Braňo Švec patrí k tým, čo si pred rokmi osemročné gymnázium odskúšali na vlastnej koži. Vtedy zaňho rozhodli rodičia, sám ani nevedel, do čoho ide. S odstupom času hovorí, že rodičia urobili dobre.
BRATISLAVA. „Ako desaťročný som síce prišiel o všetkých vtedajších kamarátov a školu cez ulicu, ale naopak som získal nových spolužiakov a viac-menej bezstarostných osem rokov na elitnej škole nášho mesta,“ hovorí Braňo Švec z Popradu.
Takto si spomína na úvodnú hodinu nemčiny: „Učiteľka na nás išla zostra, spustila po nemecky a ja som zostal zaskočený. Po prvom šoku a prvých týždňoch so siedmimi hodinami nemčiny som to zvládol. Mal som síce menšie výkyvy a len pomaly som chápal, že tu sa už treba učiť aj každý deň.“
Výhody osemročných gymnázií podľa Šveca prevažujú. „Myslím si však, že to neplatí pre priemerné alebo podpriemerné deti, ktorým prehnané ambície rodičov môžu priniesť traumu zo školy.“
Z jeho triedy štúdium zvládli všetci. Švec je dnes v Bratislave lektorom angličtiny, prekladateľom a turistickým sprievodcom.
(or)