BRATISLAVA. Nadchádzajúcu výmenu slovenských korún za spoločnú európsku menu nemožno v žiadnom prípade porovnávať s menovou reformou v päťdesiatych rokoch uplynulého storočia.
Zatiaľ čo vtedy pre prepočet starých korún za nové platili rozdielne pravidlá, napríklad pre výmenu menších a väčších súm peňazí, na prelome rokov 2008 a 2009 pôjde o presný aritmetický prepočet všetkých hodnôt uvedených v korunách podľa stanoveného konverzného kurzu 1 euro rovná sa 30,1260 slovenskej koruny.
Prebytočné obeživo?
Oficiálnym dôvodom menovej reformy v roku 1953 bola likvidácia inflačných následkov spôsobených vojnou a podlomenie „hospodárskej moci pozostatkov buržoázie“. „V skutočnosti jednou z jej hlavných príčin bolo prebytočné obeživo, ktoré bolo dané do obehu v rozpätí rokov 1945 až 1953 vo výške viac ako štyridsať miliárd korún,“ vysvetľuje Mária Kačkovičová z Národnej banky Slovenska.
Vtedy a dnes
Peňažné sumy v hotovosti sa vtedy vymieňali do výšky 300 Kčs starých peňazí v pomere 5:1, vyššie sumy v pomere 50:1. V tomto pomere sa vymieňali aj hotovosti v pokladniciach organizácií a inštitúcií, ako aj mzdy, rodinné prídavky, penzie, štipendiá, podpory a podobne. Obchody a ostatné zariadenia, pokiaľ boli otvorené, prijímali platby v starých peniazoch počas výmennej lehoty vo výmennom pomere tiež 50:1. Vklady na vkladných knižkách sa prepočítavali do sumy 5 000 Kčs v pomere 5 Kčs starých peňazí za 1 Kčs nových peňazí; vklady nad 5 000 do 10 000 Kčs sa prepočítavali v pomere 6,25:1 a vklady nad 50 000 Kčs sa prepočítavali v pomere 30:1.
Pri prechode krajiny na euro však budú pravidlá jednotné. „Rovnakým kurzom sa prepočítajú príjmy, sociálne dávky či dôchodky. A rovnakým kurzom sa prepočítajú aj ceny v obchodoch, ceny nájomného či energií, ako aj úspor a vkladov občanov v bankách,“ vraví hovorkyňa centrálnej banky Jana Kováčová.
Rozdiely
Prechod na euro
Všetko (príjmy, ako aj ceny) sa aritmeticky prepočíta podľa jediného konverzného kurzu.
Menová reforma v roku 1953
Platili rôzne pravidlá pre prepočet: čím viac peňazí občan menil, tým menej za ne dostal.
Zdroj: NBS