BRATISLAVA. Keď Rusko dokončí ropovod BTS-2, ktorý umožní nakladať ruskú ropu na tankery v Primorsku pri Baltskom mori, bude môcť presmerovať tok ropy tak, aby obišlo Ukrajinu. Naznačil to šéf ruskej prepravnej spoločnosti Transnefť Nikolaj Tokarev na summite agentúry Reuters v Moskve. Cez južnú vetvu ropovodu Družba z Ukrajiny pritom prúdi ropa aj na Slovensko a do Česka.
Tokarevovi sa nepáči, že ukrajinský prezident Viktor Juščenko presadzuje plán, ktorý by mal na Ukrajinu a do ďalších západných krajín priviesť ropu z kaspických krajín – najmä z Azerbajdžanu. Juščenko chce, aby sa otočil smer prúdenia ropy v ropovode Odesa – Brody.
Ropovod v súčasnosti slúži na pumpovanie ruskej ropy do prístavného mesta Odesa na pobreží Čierneho mora. Odtiaľ sa ropa rozváža tankermi.
Keby sa tok obrátil, tankery by kaspickú ropu priviezli do Odesy, tam by sa prečerpala do ropovodu a v Brodoch by prešla do ropovodu Družba. Odtiaľ by pokračovala na Slovensko do Česka, kde je o ňu záujem.
Rusko vidí v projekte Odesa – Brody nebezpečného konkurenta. Preto rozohráva veľkú geopolitickú hru od Kaukazu cez Ukrajinu až po strednú Európu.
Ropovod Odesa – Brody má v súčasnosti kapacitu približne 12 miliónov ton ropy ročne s tým, že kapacitu možno zvýšiť približne na 40 miliónov ton ročne. Slovensko spotrebuje menej ako šesť miliónov ton ropy za rok.
Vedia, ale nekomentujú
V stredu sa premiér Robert Fico stretol s podpredsedom ruskej vlády Igorom Sečinom. Ani Úrad vlády, ani ministerstvo hospodárstva včera nevedeli potvrdiť ani vyvrátiť, či sa na stretnutí hovorilo aj o dodávkach ropy cez Družbu. Bratislava totiž môže celý projekt dovozu kaspickej ropy do EÚ prekaziť, ak slovenský Transpetrol nebude na ňom spolupracovať. V Transpetrole je však po krachu Jukosu zložitá situácia a vláda nemá firmu úplne pod kontrolou.
Ďalší záujemcovia
Cez ropovod Družba prúdi ropa aj do Česka. Hovorca českého ministerstva priemyslu a obchodu Tomáš Bartovský pre SME povedal, že rezort nemá oficiálne informácie o tom, že by sa Rusko chystalo odstaviť južnú vetvu Družby.
To, že by Rusko úplne zastavilo dodávky aj cez severnú vetvu Družby, už v pondelok vylúčil riaditeľ poľskej spoločnosti PERN – tamojšej obdoby slovenského Transpetrolu - Krzysztof Spandowski. Povedal, že Rusko bez Družby nemá dostatočnú prepravnú kapacitu, aby dokázalo splniť svoje záväzky.
Spandowski verí, že sa projekt obrátenia toku v ropovode Odesa – Brody, ktorý by znížil ruský energetický vplyv na Západe, po rokoch odkladania a politických sporov nakoniec podarí dokončiť. „Štúdie ukazujú, že ropovod bude kapacitne pripravený v novembri,“ povedal Spandowski.
Zástupca ukrajinskej prepravnej spoločnosti Ukrtransnafta na Slovensku Mikuláš Rákovský nevylučuje, že „nakoniec budeme cez ropovod s obráteným prúdom čerpať aj ruskú ropu alebo zmes ruskej a kaspickej suroviny“.