Do konca septembra musia firmy oznámiť zdravotným poisťovniam celkovú sumu preplatkov a nedoplatkov zo zúčtovania zdravotných odvodov. Ak to nestihnú, môžu dostať pokuty.
BRATISLAVA. Na vládou sľubované zjednodušenie zúčtovania zdravotného poistenia, ktoré zatiaľ stále zostáva len v rovine sľubov, si zdravotné poisťovne a ich klienti nostalgicky môžu spomenúť najmenej šesťkrát do roka. Presne toľko udalostí má minikalendár najdôležitejších termínov. Ten nadchádzajúci máta najmä zamestnávateľov.
Do konca tohto mesiaca musia zhromaždiť a spočítať údaje o preplatkoch a nedoplatkoch zo zdravotných odvodov za minulý rok od zamestnancov a výslednú sumu nahlásiť do zdravotných poisťovní, v ktorých sú ich zamestnanci poistení.
Firmy pozhovejú
Sú dva prípady. Buď za svojich zamestnávateľov zúčtovali zdravotné odvody firmy, alebo si to robili zamestnanci sami. V prvom prípade s tým pracovníci nemali žiadne starosti, v tom druhom bolo ich povinnosťou zahlásiť prípadný nedoplatok alebo preplatok do firemnej učtárne najneskôr do konca minulého mesiaca.
Učtárne však zamestnancom nerobia problém, ak termín nestihli. Nie je problém vybaviť to aj v septembri, keďže ony musia údaje zosumarizovať a odoslať do zdravotnej poisťovne do konca tohto mesiaca. Firmám nemusia nič hlásiť tí zamestnanci, ktorým v zúčtovaní vyšlo, že ich preplatok alebo nedoplatok je nižší ako sto korún.
Špeciálny prípad je, ak zamestnanec mal viacero zamestnávateľov a nerobil si zúčtovanie sám. „Ak ročné zúčtovanie za zamestnanca vykonával niektorý zo zamestnávateľov, tak oznamovaciu povinnosť voči druhým zamestnávateľom si musí splniť zamestnávateľ, ktorý spracoval ročné zúčtovanie poistného,“ povedala Andrea Devanová zo poisťovne Dôvera.
Údaje o nedoplatkoch a preplatkoch posielajú firmy na špeciálnych formulároch. „Je na to určené tlačivo – Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa za rok 2007,“ povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. Možností, ako získať tlačivo, je viacero. „Tlačivo je na internetovej stránke rzzp.sk, ale aj na stránkach alebo v pobočkách zdravotných poisťovní,“ povedal odborník na dane a odvody Jozef Mihál.
Do stotisíc
Ak firmy nenahlásia výsledky zúčtovania odvodov do konca tohto mesiaca, hrozia im sankcie. „Zdravotné poisťovne sú povinné nahlásiť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou porušenie povinnosti,“ povedala hovorkyňa Spoločnej zdravotnej poisťovne Martina Ostatníková. Od úradu môžu firmy dostať pokutu do stotisíc korún. Ak firma odovzdá neúplné oznámenia preto, že jej niektorí zamestnanci neodovzdali údaje o nedoplatkoch alebo preplatkoch, nebude mať z toho problémy. Sankcionovaný môže byť zamestnanec. Fyzické osoby môžu od úradu dostať pokutu do päťtisíc korún.
Firmy nemuseli robiť zúčtovanie za všetkých zamestnancov. Iba za tých, ktorí vlani aspoň v niektorom, ale zároveň nie v každom z mesiacov zarobili viac ako 51 822 korún hrubého. Do konca mája mohli takíto zamestnanci požiadať firmu, aby zúčtovanie urobila za nich. Ak to neurobili, museli si odvody najneskôr do konca júna zúčtovať sami.
Pre podnikateľov platí iný režim. Tí si museli zúčtovať odvody bez ohľadu na to, či podnikali a či mali zisk, alebo stratu. Septembrové povinnosti firiem ich neťažia, pretože zúčtovanie si museli urobiť do júna.
Ako oznámiť preplatky a nedoplatky
poštou ,
cez elektronickú podateľňu, ak ju zdravotná poisťovňa má, prípadne inou obdobnou formou elektronickej komunikácie,
priamo na niektorej z pobočiek zdravotnej poisťovne,
prostredníctvom pamäťových nosičov (CD alebo USB kľúč).