Vysádzame cesnak

Cesnak kuchynský je veľmi starou pestovanou rastlinou a zeleninou používanou na celom svete. Vďaka špeciálnej chuti, biochemickým vlastnostiam a antibiotickým účinkom sa uplatňuje nielen pri príprave rozličných jedál, ale je aj nenahraditeľnou surovinou .

Cesnak kuchynský je veľmi starou pestovanou rastlinou a zeleninou používanou na celom svete. Vďaka špeciálnej chuti, biochemickým vlastnostiam a antibiotickým účinkom sa uplatňuje nielen pri príprave rozličných jedál, ale je aj nenahraditeľnou surovinou konzervárenského priemyslu. Často sa využíva aj na prípravu liekov.Všeobecne sa dá o cesnaku povedať, že u nás ho možno pestovať všade tam, kde sú vhodné podmienky na pestovanie ostatných druhov zeleniny. Má však i niektoré špecifické nároky. Vyžaduje si pôdy skôr hlbšie, hlinitopiesočnaté alebo piesočnatohlinité s dobrým obsahom humusu, ktoré netrpia zamokrením ani vysychaním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dodržiavať zásady

V ťažkých zamokrených pôdach cesnak napádajú choroby a škodcovia. V suchých pôdach sú úrody neuspokojivé, najmä v suchších rokoch a pri oneskorenom vysadení.

Aj keď cesnak nemá špeciálne nároky na predplodinu, treba dodržiavať istú zásadu. Obyčajne sa odporúča zaradiť ho do druhej trate po dobre vyhnojených okopaninách, prípadne i po hnojených zeleninách. Cesnak sa v žiadnom prípade nemá pestovať po sebe alebo po iných cibuľovinách. Možno ho zaradiť aj po obilninách, no treba zabezpečiť potrebnú výživu. Po ostatných cibuľovinách nemožno cesnak pestovať skôr ako o šesť až sedem rokov.

Pri zaraďovaní cesnaku do osevného postupu treba dodržiavať zásadu, aby predplodina včas uvoľnila pozemok, čo je veľmi dôležité najmä pri jesennom vysádzaní. Uvoľnenú pôdu je potrebné v predstihu skypriť a nechať dostatočne uľahnúť. Ukazuje sa, že najmä cesnak vysádzaný na jeseň do čerstvo skyprených pôd vymŕza.

SkryťVypnúť reklamu

Agrotechnické termíny pre jesenné vysádzanie vo väčšine pestovateľských oblastí sú od konca septembra do konca októbra. Na južnom Slovensku je najvhodnejšie cesnak sadiť okolo 20. októbra. Mnohokrát sa však vysádza až začiatkom novembra. Takéto oneskorené vysádzanie býva obyčajne menej úspešné, najmä ak príde rok bez snehovej prikrývky a s väčšími mrazmi.

Pozor na sadivo

Jednou zo základných zásad správnej agrotechniky je dodržiavanie vyhovujúcej výživy. Cesnak je v tomto smere náročnejší ako cibuľa kuchynská, pretože jeho koreňová sústava nepreniká do veľkej hĺbky. Zimné cesnaky sa nezakoreňujú zvlášť hlboko a sú teda náročnejšie na vlahu. Naproti tomu jarné kultivary mávajú hlbšiu koreňovú sústavu a lepšie znášajú sucho.

SkryťVypnúť reklamu

Príčinou neúspešného pestovania cesnaku je zlý zdravotný stav sadiva.

Preto sa musí venovať zvýšená pozornosť kvalite a zdravotnému stavu cesnakového sadiva a včasným agrotechnickým termínom vysádzania. Cesnak kuchynský tvorí výnimku medzi pestovanými rastlinami, pretože sa rozmnožuje výhradne vegetatívne, to je vysádzaním.

Pestované formy a typy v našich podmienkach netvoria semeno. Je to nevýhodné, lebo cesnak sa degeneruje, ľahko ho napádajú choroby a škodcovia. Pestovatelia by preto mali používať cesnak z uznaných porastov a povolených kultivarov.

Zásadne vysádzame väčšie strúčiky a drobné, prípadne stredné vylúčime. Z nevytriedeného sadiva dostaneme nerovnomerný porast. Cibule cesnaku sa rozdeľujú na jednotlivé strúčiky až tesne pred vysádzaním (maximálne 10 dní pred vysádzaním). Sadíme ich ručne. Strúčiky musia byť tvrdé a prirodzene sfarbené.

SkryťVypnúť reklamu

Sadivo moríme proti háďatku zhubnému prípravkom Sulka v 5-percentnej koncentrácii, a to 6 až 12 hodín. Proti hubovitým chorobám používame 0,2-percentný Fundazol 50 WP alebo 0,6- až 0,8-percentný Rovral Flo 20 min. Moríme tesne pred vysádzaním. Namorené strúčiky rozprestrieme do tenkej vrstvy a dáme uschnúť.

Paličiaky a nepaličiaky

Pôda sa pripravuje mechanizačnými prostriedkami, používanými pri pestovaní okopanín. Spon vysádzania býva 0,30 až 0,40 x 0,10 až 0,12 metra. Paličiaky a širokolisté nepaličiaky sa sadia vo väčšom spone, úzkolisté nepaličiaky v menšom spone.

Vysádza sa do hĺbky 50 až 80 milimetrov, pričom hlbšie sa sadí na jeseň, najmä väčšie strúčiky do ľahšej pôdy. Pred vlastným vysádzaním sa pripravená a uľahnutá pôda nakyprí. Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje. Neodporúča sa vysádzať strúčiky, ktoré sú už napučané, lebo rýchlo strácajú energiu pučania. Množstvo sadiva ovplyvňuje kultivar a veľkosť strúčikov. Množstvo sadiva na hektár sa pohybuje od 0,6 až 1,5 tony.

SkryťVypnúť reklamu

Na jesenné vysádzanie sú vhodnejšie paličiaky a širokolisté nepaličiaky. Cesnak sa musí pred príchodom mrazov zakoreniť a nadzemné časti nemajú prerastať na povrch. Paličiaky a širokolisté nepaličiaky zásadne nesadíme na jar. Na jarné vysádzanie sú vhodné úzkolisté nepaličiaky, ktoré sadíme čo najskôr, pokiaľ možno, ešte v marci. Tento typ cesnaku sa môže sadiť aj na jeseň.

  • Má vynikajúce nutričné a fytoncídne vlastnosti.
  • Obsahuje 35 až 42 percent sušiny,
  • 6 až 7,9 percenta bielkovín,
  • 0,6 percenta tukov,
  • 20 až 27 percent sacharidov,
  • 0,77 percenta vlákniny,
  • 0,8 až 1,4 percenta popolovín,
  • nadpriemerný obsah draslíka, vápnika a fosforu.

Autor: Alžbeta Viteková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu