Cesta riaditeľa Rómskeho gymnázia Jána Hera k tomu, čo robí dnes, bola jednoduchá. Je totiž sám Róm, pochádza z osady, z deviatich detí, jeho mama vedela iba po rómsky. "V roku 1991 dala vláda Rómom štatút národnosti. Vytvoril sa referát pre výchovu a vzdelávanie rómskych detí a ľudia v mojom okolí ma nahovorili, aby som sa prihlásil do výberového konania na miesto referenta. Pracoval som v energetike, vo výskume a mal som zaujímavé lukratívne ponuky, tak to bolo ťažké rozhodovanie. No išiel som a povedal som si, že je to Božia vôľa." Konkurz vyhral.
Odkiaľ sú
Kremnické gymnázium je osemročné, ale keďže sa otváralo prvým rokom, sedem tried je zatiaľ "prázdnych" a nastúpilo len devätnásť žiakov primy. Chodia sem deti rómskeho aj nerómskeho pôvodu. Deväť žiakov vybrali zo štvrtého ročníka súkromnej základnej školy. "Rozoslali sme informácie cez úrad splnomocnenkyne vlády, regionálne úrady, detské domovy - z domova v Banskej Bystrici máme jednu žiačku. Niektoré osady sme aj navštívili, zúčastnili sme sa na rómskej púti v Gaboltove. Máme aj deti z bardejovského výchovno-vzdelávacieho centra Poštárka, kde už desať rokov pôsobia saleziáni don Bosca, a je to na nich veľmi vidieť na istej kultivovanosti," hovorí riaditeľ.
Normálne deti
Trieda sídli v prenajatých priestoroch impozantnej starobylej budovy školy pre nepočujúcich, niektoré deti bývajú aj v internáte tejto školy.
Oficiálne ide o školu s vyučovaním cudzích jazykov a žiaci majú od prvého ročníka angličtinu a rómčinu. Je to úplne normálna trieda, len tmavších tvárí je možno medzi nimi viac, ako býva bežne zvykom, ale očividne nemajú žiadne vzájomné problémy. Deti sú chvíľu zarazené a hanbia sa ako všetky deti, ale postupne sa osmeľujú.
Deciek sa zvykneme pýtať, čím chcú byť, keď budú veľké, a býva to v podstate prázdna konverzácia, ako keď sa známeho spýtate "ako sa máš". U týchto detí však takáto otázka nadobúda úplne iný význam. "Prokurátorom," prekvapuje nás odpoveďou Rasťo. "A prečo?" pýtam sa. "Otec mi povedal, že to je dobré." Povolania sú tu naozaj z rôznych súdkov - kuchárka, učiteľka, riaditeľka materskej školy, archeologička, dokonca kukláč. Aj jeden budúci príslušník FBI sa nájde, a keď sa mu to nepodarí, tak bude počítačový odborník. Kaja zasa chce byť herečkou. Krútiť očami vie skvele. Zaujímavé, že žiaden netúži byť muzikantom, aj keď do hudobnej školy chodia všetky deti a vraj sú medzi nimi aj veľmi šikovné. Jeden z chlapcov dokonca vlastní elektrickú gitaru. Deti budia dojem, že sú v škole veľmi rady, a keď berieme do úvahy, že väčšina z nich pochádza zo slabých sociálnych pomerov, niet sa čo čudovať.
"Som už dôchodca, ale vždy som sa túžil vrátiť k deťom," hovorí pán učiteľ Antol Licius. "Pán riaditeľ potreboval pomoc, tak som sa rozhodol. Mám kombináciu biológia-chémia, ku ktorej som si zobral aj fyziku. Tento mančaft je šikovný, tak určite niečo dokážeme."
Úcta a sebaúcta
Škola požiadala o názov Súkromné gymnázium Zefyrína Jiméneza Mallu, ktoré zatiaľ používa neoficiálne. Malla žil v Španielsku v rokoch 1861 až 1936 a je prvým a zatiaľ jediným blahoslaveným Rómom. Počas občianskej vojny, keď armáda prenasledovala duchovných, bol zatknutý a uväznený za to, že schovával kňaza. Ponúkli mu, že ho prepustia, ak sa vzdá viery, čo odmietol, a tak ho zastrelili. "Vychádzame z hodnôt úcty k človeku, sebaúcty a lásky, ktoré sú blízke kresťanstvu," hovorí zriaďovateľka gymnázia Jana Tomová. "Nedostatok vzájomnej úcty spôsobuje rasovú neznášanlivosť a človek, ktorý nemá sebaúctu, nevidí ani svoje perspektívy, takže nemá potrebu sa vzdelávať."
Od školy k rodine
Jana Tomová pracuje šestnásť rokov ako koordinátorka združenia Cez deti k rodine, ktoré pomáha deťom zo sociálne slabých rodín budovať si sociálne návyky, pracovať, založiť si rodinu a podobne. "Snažíme sa problémy riešiť komplexne, z hľadiska bývania, práce, kultúry, osvety. Našou prácou je však odstraňovať aj predsudky a mýty na strane nás, väčšiny. Po šestnástich rokoch sa ukazuje naša cesta ako dobrá, lebo máme konkrétne výsledky a získali sme aj ocenenie UNESCO. V projekte vzdelávania sme začali materskou školou, v ktorej sa pracuje aj s matkami, na to pred piatimi rokmi nadviazala základná škola, integrovaná, chodia do nej rómske aj nerómske deti. Od prvého ročníka sa v nej vyučuje rómčina. Viac ako desať rokov funguje aj základná umelecká škola, do ktorej tiež chodia aj nerómske deti. Takto sa vytvorila Súkromná spojená škola. V tomto roku prišlo osemročné gymnázium a jednou z našich vízií je aj vyučovanie remesiel," hovorí Tomová.
Nápisy
Zaradenie gymnázia do siete škôl a školských zariadení schválili 23. júla, takže na vybudovanie školy bol veľmi krátky čas. "No, dovolenku som nemal," usmieva sa Ján Hero. "V priebehu mesiaca bolo treba dať dokopy celú dokumentáciu a spraviť prijímacie pohovory."
Hero v škole učí aj rómčinu. Momentálne beží v školách experimentálny program, ktorého výsledkom budú učebnice rómčiny a učebné pomôcky. Jeho súčasťou je, samozrejme, aj kremnické gymnázium.
Nie každý berie iné národnosti tolerantne a je namieste otázka, či aj deti v rómskom gymnáziu, či v Súkromnej spojenej škole nemajú skúsenosti s ultranacionalistami, skinhedmi a podobne. "Nejaké nápisy a hákové kríže sme už zotrieť dali," hovorí Ján Hero. "K fyzickým útokom, našťastie, neprišlo. Ale aj tak tŕpnem, keď za mnou príde nejaký redaktor, a teda viem, že budeme medializovaní. Na jednej strane je dobre, keď o nás ľudia vedia, ale na druhej strane, viete, radšej by som bol, keby sme boli nenápadní."
* * *
"Tak ako, Rómovia?" spýtala sa ma priateľka po príchode domov. Chvíľu som zaváhal. "Ja ani neviem," vravím. "Veď to boli úplne normálne deti."
Hádam z nich niečo bude.
Slovenskí Rómovia, ktorí niečo dokázali
Adam Cibuľa - kulturista
Róm z osady, rodák z Hnúšte, štvornásobný majster Európy v kategórii do 65 kilogramov, držiteľ bronzovej medaily z majstrovstiev sveta.
Karol Csino - herec, spevák
Tancoval breakdance, vyhral aj majstrovstvá SR a ČR v elektric boogie. Vyštudoval VŠMU v Bratislave. Účinkoval v muzikáloch Pomáda a Drakula. Vyhral spevácku súťaž Talent roka 2000 a stal sa skokanom roka 2002 v Zlatom sláviku. V súčasnosti koncertuje v Česku aj na Slovensku. Ako herca sme ho mohli vidieť aj v niekoľkých televíznych seriáloch a filmoch.
Ján Berky Mrenica - hudobník
Jeden z popredných predstaviteľov folklórnej hudby, otec Ján Berkyho Mrenicu mladšieho. Nahral 12 platní, dostal niekoľko vyznamenaní. Od roku 1958 do roku 1991 bol koncertným majstrom v SĽUK-u a od roku 1991 do roku 1997 viedol orchester Diabolské husle, ktorý založil, prebral ho po ňom jeho syn.
Klára Orgovánová - psychologička, bývalá splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity
Vyštudovala Filozofickú fakultu UPJŠ v Košiciach, odbor klinická psychológia. Pracovala v psychiatrickej liečebni, bola odbornou asistentkou na Katedre rómskej kultúry v Nitre, poradkyňou vlády pre národnosti a tajomníčkou Rady vlády SR pre národnosti, riaditeľkou Nadácie pre rómske dieťa a nadácie InfoRoma, programovou riaditeľkou Nadácie otvorenej spoločnosti. Od roku 2001 do roku 2007 pôsobila ako splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity.
Anita Soul - speváčka
Mladá umelkyňa, mimoriadny talent na slovenskej soulovej, funkovej a r'n'b scéne. Skvelé spevácke dispozície sa u nej snúbia s exkluzívnym imidžom. Na scéne pôsobí s Marcelom Palonderom. Spievala v televíznych súťažiach Bailando a Hit storočia, pôsobí v skupine Deep n' Space.