BRATISLAVA. Paríž, Londýn, predvčerom Brusel, v októbri Moskva a Washington. Medzinárodný predstaviteľ v Bosne a Hercegovine Slovák Miroslav Lajčák v súčasnosti obieha svetové metropoly, aby pripomínal veľmociam, že krajinu nečaká jednoduchá jeseň.
Nabádal tak najmä Európsku úniu, aby popri kríze v Gruzínsku a Kosove nezabúdala ani na Bosnu, ktorá je stále „nedokončený prípad“.
„Je jasné, že Bosna nebola v poslednom období najprominentnejšia téma. A ja preto upozorňujem, že je potrebné vrátiť jej vážnosť, ktorú si momentálna situácia v krajine vyžaduje,“ povedal včera Lajčákpre SME.
Čo s Lajčákovým úradom?
Krajina, ktorá zažila v deväťdesiatych rokoch krvavú vojnu so stotisíckou obetí, je rozdelená na dve časti: srbskú a bosniansko-chorvátsku. Aj 13 rokov od konca konfliktu štát „drží na uzde“ medzinárodný správca, v súčasnosti slovenský diplomat.
Práve budúcnosť jeho úradu sa má riešiť na jeseň, po októbrových lokálnych voľbách. Podľa pôvodných plánov sa mala funkcia vysokého medzinárodného predstaviteľa s možnosťami odvolávať politikov či rušiť zákony skončiť už v júni 2007.
Veľmoci sa neskôr dohodli, že sa tak stane, až keď politici v Bosne splnia sedem bodov. Rokovania sa zasekli na dvoch z nich. Jedným je spor o rozdelenie štátnych majetkov medzi rôzne úrovne vlády.
Ďalším je problém dištriktu Brčko, čo je špeciálna oblasť na východe Bosny, ktorá je súčasťou oboch republík a dočasne pod dohľadom medzinárodného spoločenstva.
„Obidve témy zasahujú do filozofie jednotlivých národov, a preto tu potrebujem razantnejší postup európskeho spoločenstva,“ povedal Lajčák.
Keď príde správny čas
Práve na týchto otázkach stojí a padá termín konca misie medzinárodného predstaviteľa v krajine, po ktorom by mala mať v Bosne svojho špeciálneho predstaviteľa s menšími právomocami iba Európska únia. „Nechcem hovoriť o dátume, no je veľmi dôležité odhadnúť čas. Nemali by sme to spraviť ani priskoro, keď na to nie je krajina pripravená, ani príliš neskoro,“ dodal Lajčák.
V tejto otázke sú jednotlivé národy Bosny rozdelené. Kým Srbi chcú odchod medzinárodného predstaviteľa čím skôr, Bosniaci a Chorváti ho podporujú.