BRATISLAVA. „Sme smutní, že nám titul unikol o jeden hlas. Do súťaže sme šli s veľkým nasadením, ale víťaz može byť len jeden,“ reagovala Anna Podlesná, PR manažérka prešovského projektu po tom, čo titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 získali Košice.
Do užšieho výberu sa dostali i Martin a Nitra.
Nové pravidlá
Slovensko bolo prvou krajinou v Európe, ktorá absolvovala výberový proces podľa nových pravidiel Európskej únie. „Výber mesta bol skutočnou súťažou miest, nie jednostranným politickým rozhodnutím,“ tvrdí Martin Kováč, podpredseda komisie projektu EKHM 2013 na Slovensku.
„Úroveň projektov z Košíc a Prešova bola porovnateľná s najúspešnejšími projektmi v doterajšej dvadsaťročnej histórii súťaže. V environmentálnej dimenzii sú dokonca prelomové, “ hovorí Kováč.
Košický aj Prešovský projekt sa dotkli i témy udržateľnej ochrany a využívania vody v mestskom prostredí, ako aj znižovania povodňových rizík. Práve tieto témy by mohli byť zaujímavé i pre zahraničie.
Kováč verí, že sa zrealizuje aj hodnotná časť z projektov Nitry a Martina. „Výberový proces bol nielen súťažou, ale aj školou a veľkou tvorivou dielňou,“ hovorí Kováč.
Mesto Martin žije ináč
„Nemáme katedrálu, sme príliš malí,“ reagoval spontánne šéf martinskej kampane Peter Kováč na správu, že sa mesto Martin v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry nestane. Košiciam blahoželá k víťazstvu. Verí však, že sa nestratí ani to, čo sa v ich meste kampaňou naštartovalo.
„Začali spolupracovať ľudia, ktorí by sa inak nestretli. Mesto začalo trochu inak žiť,“ hovorí o Kováč.
Prešovčania si myslia, že kritérium projektu Mesto a jeho občania dokázali naplniť lepšie ako ostatní. „Dnes je pomerne ťažké nadchnúť ľudí pre spoločnú vec a prešovskej kandidatúre sa toto jednoznačne podarilo,“ tvrdí Podlesná.
Vyhral i záväzok spolupráce
„Košice majú už svojou veľkosťou, geografickým umiestnením, dopravnou a kultúrnou infraštruktúrou prirodzené predpoklady pre projekt takého rozsahu,“ hovorí Zora Jaurová, ktorá pracovala na košickom projekte ako konzultantka.
Na projekte Košice – Interface 2013 podľa nej hodnotili členovia medzinárodnej výberovej komisie pozitívne najmä to, že projekt dlhodobej transformácie mesta prostredníctvom kultúry a kreatívneho priemyslu nemá v rámci Slovenska obdobu.
Svoju úlohu podľa Jaurovej zohral aj záväzok spolupracovať s Prešovom.