k nulovému odpadu.
Táto myšlienka skrsla po prvýkrát v hlavnom meste Austrálie - Canberre, kde sa im podarilo znížiť množstvo skládkovaných odpadov až o polovicu. Odtiaľ sa koncept rozšíril na Nový Zéland, do Spojených štátov amerických, Kanady a neskôr aj do celej Európy. Koncept, ktorý je známy po celom svete pod názvom Zero Waste sa tak dostal i na Slovensko.
"Takmer všetka činnosť ľudí je spätá s produkciou odpadu," hovorí Iveta Markusková, manažérka projektu v Palárikove. Pod jej vedením sa začali do tohto projektu zapájať v obci mladí dobrovoľníci od 16 do 20 rokov. Ich činnosť bola neskôr finančne podporená zo štrukturálnych fondov Európskej únie a z Recyklačného fondu.
Najskôr to bola hra
"Na začiatku šlo len o akúsi hru, ale teraz sa projekt dostáva už do bežného života ľudí," hovorí Markusková. Väčšina občanov Palárikova sa podieľa na triedení odpadu, pričom sa triedi každý druh odpadu do vriec jednotlivo. Približne každých 4 až 6 týždňov je odpad odvážaný nákladnými automobilmi do zberného dvora.
Spočiatku boli za odvoz odpadkov zavedené paušálne poplatky, ale po roku 2005 sa začal uplatňovať tzv. množstevný zber. Každá domácnosť si zakúpi vopred žetón s čiarovým kódom. Okrem iného slúžia žetóny aj na evidenciu množstva vyprodukovaného odpadu. Za odvoz vytriedeného odpadu sa neplatí. Občania preto platia len za odvoz komunálneho odpadu, čiže toho, ktorý sa ďalej nedá recyklovať.
Na uskladnenie prebytočného odpadu slúžia skládky vybudované v obciach Kolta, Tvrdošovce a Michal nad Žitavou. Uskladňuje sa do "kaziet". Ich úlohou je zabrániť úniku škodlivých látok do pôdy a podzemných vôd.
Zelená linka
V zbernom dvore je zriadená i zelená linka. Tá slúži občanom, ktorí majú opotrebované spot-rebiče či iné nepotrebné veci a nechcú ich vyhodiť do smetí. Stačí iba zavolať na Zelenú linku a ľudia zo zberného dvora prídu všetko vyzdvihnúť.
Kompostovacie zásobníky
Najväčšiu časť vyprodukovaného odpadu tvorí biologický odpad.
Na jeho recykláciu bolo zhotovených viacero kompostovísk. Pri výrobe kompostovacích zásobníkov je nápomocné občianske združenie Palárikovská ekologická spoločnosť. Kompost je dôležité prikryť proti dažďu a zabezpečiť kontakt so zemou a tým aj s pôdnymi organizmami. Takto vytvorený kompost slúži potom na hnojenie pôdy.
Celý tento koncept je veľmi výhodný nielen ekologicky, ale aj ekonomicky. Obec Palárikovo profituje z predaja odpadu firmám na ďalšie spracovanie, z Recyklačného fondu a z poplatkov za žetóny od obyvateľov.
Miroslav Halás,
Peter Mészáros,
Adrián Haládik,
Róbert Bartha