BRATISLAVA. Americké ministerstvo financií prevzalo kontrolu nad obrovskými hypotekárnymi agentúrami Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré kontrolujú polovicu trhu s hypotekárnymi pôžičkami v USA. Do záchrany spoločností je pripravené investovať desiatky miliárd dolárov.
Obe hypotekárne agentúry sú verejne obchodované akciové spoločnosti, ktoré vznikli na základe federálneho zákona.
Problémy agentúr spôsobil rastúci počet nesplácaných hypoték a predčasne ukončených zmlúv, za ktoré banky dostali nehnuteľnosti v trhovej hodnote nižšej, ako bola výška ich pohľadávky. Dôsledkom toho bolo zhoršenie kvality portfólia aktív, ktoré agentúry vlastnili. „Boli preto nútené vytvárať opravné položky, ktoré znižovali kapitál oboch agentúr v prostredí, kde bolo čoraz zložitejšie vydávať nové akcie,“ povedal hlavný ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo.
Akciové trhy vzrástli, dolár sa posilnil
Obe firmy spolu vlastnia alebo garantujú hypotekárne úvery v hodnote 5,3 miliardy dolárov celkovo z 12 miliárd dolárov.
„Fannie Mae a Freddie Mac sú také veľké a pretkané do nášho finančného systému, že by kolaps niektorej z nich spôsobil veľký chaos na finančných trhoch doma a vo svete,“ povedal v nedeľu americký minister financií Henry Paulson.
Rozhodnutie vlády podporil aj šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke.
Finančné trhy prijali včera informáciu o štátnej pomoci pozitívne.
Akciové trhy sa posilnili v priemere o štyri percentá. Najviac vzrástli ceny akcií bankového sektora, napríklad v Európe až o osem percent.
Vývoj cien amerických termínových kontraktov naznačoval, že zisky si pripíšu aj americké akciové trhy, na ktorých sa začalo obchodovať v poobedňajších hodinách nášho času.
Americký dolár sa voči euru včera zhodnotil na úroveň 1,422 dolára za euro. Naposledy bol na takejto silnej úrovni vlani v októbri.
„Finančné trhy pozitívne reagovali aj na predchádzajúce opatrenia vlády a Fedu. Uvidíme, ako dlho takáto nálada na trhoch vydrží,“ povedal maklér spoločnosti Patria Direct Viktor Růžička.
Ako bude prebiehať pomoc
Ministerstvo financií USA odkúpi prioritné akcie oboch agentúr a stane sa ich akcionárom. Môže pritom nakúpiť ich akcie až do hodnoty 200 miliárd dolárov. Ministerstvo by tak malo získať 79,9percentný vlastnícky podiel v oboch agentúrach, ak bude treba aj vyšší. Okrem toho ministerstvo bude v pravidelných tranžiach nakupovať ich novoemitované dlhopisy. S nákupmi začne už tento mesiac.
Obe agentúry sa zaviazali, že budú postupne znižovať objem hypotekárnych záložných listov, ktoré vlastnia.
Fannie Mae a Freddie Mac nakupovali hypotekárne záložné listy, teda cenné papiere založené hypotékou na konkrétne nehnuteľnosti, od tisícok amerických bánk. Nákupy financovali tak, že vydávali vlastné akcie, no najmä dlhopisy. „Banky tak dokázali jednoduchšie predať svoje záložné listy, vďaka ktorým mohli poskytovať hypotéky domácnostiam,“ povedal Vaňo. Agentúry vydávali cenné papiere, ktoré boli či už priamo alebo nepriamo zaručené realitnými aktívami, vo väčších tranžiach. Pre investorov z Wall Street a rovnako zahraničné centrálne banky bolo jednoduchšie investovať do takýchto cenných papierov, keďže nemuseli obchodovať s tisíckami bánk, ale priamo s týmito dvoma gentúrami.
Agentúra Freddie Mac vznikla v roku 1970, staršia Fannie Mae vznikla ešte v roku 1938 ako súčasť programu New Deal prezidenta Roosevelta.