Veronika sa pred 25 rokmi narodila v Trnave s diagnózou Spina Bifida. Rázštep chrbtice jej zasiahol miechu, ochrnula jej dolná časť tela. Ihneď po narodení bola operovaná, v detstve potom ešte viackrát. Pevnou vôľou sa naučila čítať, písať a na svoju diagnózu postupne aj obdivuhodne chodiť, dokonca aj pobehnúť.
Študentka Univerzity Palackého v Olomouci na Fakulte telesnej kultúry a Fakulty sociálnej práce na Trnavskej univerzite bola včera na pekinskej strelnici na nezastavenie.
Suverénnu vedúcu pozíciu z kvalifikácie si udržiavala aj v desaťranovej finálovej pložke.
Mala na rekord
Nebyť posledného výstrelu, mohla držiteľka štyroch svetových rekordov prekonať ďalší osobný v náročnej streľbe v stoji, v paralympijskej terminológii – v sede na vozíčku.
Agilná mladá žena trénuje aj malé deti v Bratislave na Mokrohájskej ulici, kde sama absolvovala integrované gymnázium.
Okrem toho študuje na dvoch vysokých školách. „Nie je to jednoduché, ale ide to. V Trnave študujem na dennom, v Olomouci som na externom štúdiu. Nemám žiadne úľavy, ale dá sa to zvládnuť.“
Bude súťažiť spoločne s trénerom
Po kvalifikácii sa obmedzila len na koncentrované „je to presne podľa plánu“.
Po finále sa už atraktívna Veronika nemohla ubrániť širokej pozornosti prvej paralymijskej víťazky, umocnenej prirodzenou fotogenickosťou.
Spokojnosťou žiaril aj vedúci slovenskej misie v Pekingu Samuel Roško. „Fantastické. Nič lepšie sme si ani nemohli želať. Dúfam, že tak budeme aj pokračovať.“
Tréner Vadovičovej Jozef Široký je optimistom aj pred ďalšími disciplínami.
„Veronika je pripravená tak, že teraz sa bude len vyžívať. Jej doterajšie štarty na majstrovstvách sveta a Európy sú toho dôkazom. Keď sa jej vydarila prvá disciplína, vždy sa dokázala zlepšovať,“ povedal Jozef Široký, ktorý bude na paralympiáde súťažiť vo vzduchovej puške 60, ľubovoľnej puške 3 x 40 a spolu so svojou zverenkou aj v spoločnej súťaži vo vzduchovej puške 60 a v ľubovoľnej malokalibrovke 60 poležiačky.
Fidorka
„Ako vždy o Fidorku, ale mám obavy, že mlsať tentoraz nebudem ja,“ odvetil Široký na otázku, ako sa vzájomne motivujú pri súťažiach.
Dvadsaťpäťročná strelkyňa sa stala prvou slovenskou zdravotne postihnutou profesionálnou športovkyňou. Pred paralympiádou sa začlenila do klubu ministerstva vnútra. Teší sa, že je v ňom spoločne s bratmi Pavlom a Petrom Hochschornerovcami.
V Pekingu štartuje už na svojej tretej paralympiáde.