BRATISLAVA. Len v pondelok ráno sa objavila správa, že futbalový klub Manchester City prevzal nový majiteľ. Spoločnosť s dlhočizným názvom – Abu Dabí United Group Investment and Development – vstúpila na futbalový trh vskutku rázne.
Berbatov nie, Robinho áno
Najprv začali obchodníci zo SAE miešať karty okolo Bulhara Berbatova, ktorý napokon skončil u mestského rivala Manchester United za 37,7 milióna eur. Arabi však stihli v prvý deň úradovania urobiť biznis leta.
Brazílskeho útočníka Realu Madrid Robinha vyrvali z rúk Chelsea. Poriadne zatriasli mešcom, keď za neho zaplatili 42 miliónov eur. Takúto sumu ešte britský klub za futbalistu jakživ nezaplatil.
Už to vyzeralo tak, že najdrahší letný prestup sa nezrodí ani v jednej z líg veľkej trojky – anglickej, španielskej a talianskej.
Zenit Petrohrad totiž vysolil moskovskému Dynamu za venezuelského rodáka s portugalským pasom Dannyho 30 miliónov eur, čím utvoril nový ruský rekord.
Počas posledných hodín do vypršania prestupového termínu sa však v kuchyniach manchesterských klubov upiekli veľké veci.
Som nový Abramovič!
Majiteľ Chelsea Roman Abramovič má vážneho konkurenta. Je ním arabský miliardár Dr. Sulaiman al-Fahim, šéf spoločnosti z Abu Dabí, ktorá sa stala novým vlastníkom Manchestru City. Netají sa tým, že zo City chce urobiť to, čo urobil Abramovič z Chelsea.
„Myslím si, že to bude rovnaké ako v Chelsea. Budeme bojovať o trofej v každom turnaji,“ povedal v rozhovore pre agentúru PA. Do troch rokov chce získať trofej v Lige majstrov a v záujme tohto cieľa je ochotný investovať tento Arab do nákupu nových hráčov priam nekresťanské peniaze.
18 hráčov po 30 miliónov
Al-Fahim chce do klubu kúpiť 18 nových futbalistov, pričom za každého z nich je pripravený zaplatiť 30 miliónov libier. To znamená, že do posíl by vrazil 540 miliónov libier.
„Potrebujem sa ešte porozprávať s trénerom, no najlepší hráči na svete stoja v priemere okolo 30 miliónov. A na takej úrovni potrebujeme mať minimálne osemnásť,“ cituje server mirror.co.uk alFahima. „Bez toho nemôžete vyhrať Ligu majstrov. Musíme investovať, aby sme získali najlepších na svete. Klub má všetko, čo potrebuje, okrem ozaj dobrých hráčov,“ dodal.
Al Fahim (31) šéfuje aj Hydra Properties, ktorá zahŕňa okrem iných spoločnosť filmových hviezd ako Demi Moore či Leonardo di Caprio a považuje sa za arabského Donalda Trumpa.
Anglické rekordné výdavky
Kluby najvyššej anglickej futbalovej súťaže investovali do nákupu letných posíl podľa spoločnosti Deloitte 500 miliónov libier.
Vďaka pondelkovým prestupom Robinha a Berbatova prekonali kluby Premier League rekord z leta minulého roka o 30 miliónov.
V rebríčku desiatich najdrahších hráčov leta sú iba štyria, ktorí neprestúpili do anglického klubu. Okrem spomínaného Dannyho (prestup v rámci ruskej ligy) Daniel Alves (Španielsko), Amauri (Taliansko) a Ronaldinho (zo Španielska do Talianska).
Futbalový otrok bude kopať za Manchester
BRATISLAVA. Futbalový biznis je nepredvídateľný. Robinho predsa len zmenil dres a mieri do Anglicka. Nie však do Londýna, ale do Manchestru.
Celé leto pritom básnil len o tom, ako bude kopať za Chelsea. „Pustite ma do Londýna. Nikto ma nezastaví. Snívam len o tom, ako budem obliekať dres Chelsea. Nechápem, čo má Real z futbalistu, ktorý je pri tom nešťastný,“ vyhlásil v nedeľu na tlačovej konferencii Robinho a slzy sa mu pritom tlačili do očí. Na druhý deň prestúpil – ibaže do Manchestru City.
Moderný otrok
Brazílčan si už v Londýne našiel početný fanklub. „Preč s otrokárstvom. Slobodu Robinhovi!“ demonštrovali jeho priaznivci na známej londýnskej ulici Kings Road.
Iní vážni záujemcovia sa nespomínali. Všetko vyzeralo jasne. Ak niekam prestúpi, tak jedine do Chelsea. Londýnsky klub už začal predávať jeho dresy.
V pondelok, tesne pred polnocou, prišiel šok. „Predali sme Robinha do Manchestru City. Z našej strany boli rozhodujúce športové dôvody. I keď nepopieram, že suma získaná za predaj bola vynikajúca. Bolo to najlepšie riešenie. Našou prioritou však nie je predávať hráčov,“ vyhlásil prezident Realu Ramón Calderón.
Podľa jeho slov zinkasuje Real za prestup 42 miliónov eur.
Parádna zmluva
Brazílčan podpísal štvorročný kontrakt s ročným príjmom 6 miliónov eur. (180,76 milióna Sk). To je zhruba trojnásobok toho, čo dostával v Reale. „Robinho ukázal, že mu išlo hlavne o peniaze. pritom vyplákaval, aby sme ho pustili do Chelsea,“ uzavrel Calderón.
„Som úplne nadšený, že môžem pracovať s výnimočným talentom, ako je Robinho. Je to jeden z najlepších futbalistov na svete. Chceme súperiť s najlepšími klubmi Anglicka. Preto potrebujeme hráča takého kalibru,“ poznamenal s nadšením tréner City Mark Hughes.
Môže za to Ronaldo
Robinho zatúžil po Anglicku ihneď po tom, ako Real avizoval záujem o Cristiana Ronalda. Brazílčan sa urazil. Klub mu dal najavo, že nepatrí medzi vyvolených. Navyše ho nepustili na olympijské hry. „Chcel som s Realom predĺžiť zmluvu, ale oni sa zaujímali iba o Ronalda,“ vyhlasoval ešte v máji zjavne dotknutý Robinho.
Podľa klauzuly v zmluve bol prakticky nepredajný. Klub ho mal právo uvoľniť až za neuveriteľných 3,9 miliardy korún. Realu by však takúto sumu pravdepodobne nikto nezaplatil.
Chelsea sa ešte v pondelok snažila zlepšiť ponuku. Prestup vraj nakoniec prekazili nepriateľské vzťahy medzi klubmi. A Londýnčania ponúkali údajne iba 35 miliónov eur.
Tréner Realu Bernd Schuster nezaradil Robinha v nedeľu ani do nominácie proti La Coruni. Vraj bol v ťažkom rozpoložení. Nemecký tréner ho však túžil udržať si v kádri.
Dvadsaťštyriročný Brazílčan nastúpil v drese bieleho baletu v 100 zápasoch a strelil 25 gólov.
Svoj debut v anglickej Premiership a v drese Manchestru City by mohol absolvovať už trinásteho septembra. V tú sobotu sa City stretne paradoxne s klubom, do ktorého mal Robinho dlho namierené – londýnskou Chelsea.
Pavol Spál © SME
Sulaiman al-Fahim
Šéfuje spoločnosti ADUG (Abu Dabi United Group), podporovanej kráľovskou rodinou.
Konzorcium kontroluje 90 percent zásob ropy v SAE. Má hodnotu okolo 120 miliárd libier.
V aktuálnom rebríčku 100 najvplyvnejších Arabov patrí alFahimovi 16. priečka.