Martin Luther King vystúpil 28. augusta 1963 pred 250tisícovým davom so svojím najznámejším prejavom, v ktorom hovoril o sne, že „jedného dňa si synovia bývalých otrokov a synovia bývalých otrokárov budú schopní sadnúť za jeden stôl ako bratia.“ Barack Obama mal vtedy dva roky.
„S hlbokou vďakou a obrovskou pokorou prijímam vašu nomináciu na prezidenta Spojených štátov,” povedal 28. augusta 2008 v Denveri 47-ročný Barack Obama. Naplnil tak najznámejší sen sveta. Prvý Afroameričan v histórii Spojených štátov vedie jednu z dvoch najsilnejších strán v Amerike do prezidentských volieb.
Obama chce preč z Iraku
Aj dnes sa tak ako pred 45 rokmi píše história. Futbalový štadión v americkom Denveri s kapacitou 76-tisíc miest naplnilo 84-tisíc ľudí. Aby naživo počuli Baracka Obamu prijímať nomináciu. Na jeho prejav čakali milióny Američanov. Priamy prenos sledovali doma, v baroch, na veľkoplošných obrazovkách v uliciach miest.
„Moja matka neznášala nespravodlivosť a krutosť. Vždy mi vravela, aby som sa snažil vcítiť do tých druhých,“ ozýval sa Obamov hlas, kým sa na obrazovke striedali fotografie z jeho detstva.
Vzápätí vybehol na pódium. Mladý, sebavedomý politik začal svoj prejav až potom, keď viac ako 30-krát povedal burácajúcemu davu: „Ďakujem“. Bol to veľký príhovor.
Niektorí komentátori ho označili nie za prejav, ale za symfóniu. Pri slovách: „Prijímam nomináciu,“ mnohí plakali od šťastia.
„Amerika, my sme lepší ako uplynulých osem rokov,“ ozývalo sa z pódia. Obama sľuboval, že napraví Bushove chyby.
Sľúbil prístupnejšiu zdravotnú starostlivosť a vzdelanie, viac pracovných príležitostí, nižšie dane. Zaviazal sa stiahnuť vojakov z Iraku a vyslať ich iba tam, kde to má zmysel.
Černošský senátor reagoval na kritiku svojich odporcov, že je na taký vysoký úrad príliš neskúsený, slovami: „Zmena má prísť do Washingtonu, nie z Washingtonu.“
Nešetril Busha ani McCaina
Barack Obama v prejave zložil poctu svojmu súperovi Johnovi McCainovi ako bývalému vojakovi, ktorý strávil dlhé roky vo vietnamskom väzení.
Republikánskeho kandidáta však ako politika nešetril: „Senátor McCain rád hovorí o dobrom úsudku, ale čo hovorí o jeho úsudku fakt, že v 90 percentách prípadov hlasoval s Georgeom Bushom? Neviem ako vy, ale ja by som sa na tých 10 percent nespoliehal.“
Obama má najväčší problém osloviť chudobnejšiu strednú vrstvu. Takzvané modré goliere a hlasy čašníčok získava ťažko. Vo svojom príhovore im jasne odkázal, že vie, o čom sa večer rozprávajú pri kuchynskom stole. Že vie presne, čo ich trápi a hlavne, že vie, ako im pomôcť.
Autor: Anetta Petrovičová