Majitelia jedného bytu v našej bytovke už päť mesiacov neplatia. Byt je založený u súkromnej firmy za poskytnutie pôžičky vlastníkovi, ktorú tiež nespláca, na katastri je vedený na firmu. Vlastníci rozhodli, že pohľadávku máme postúpiť dražobnej spoločnosti. Ako ďalej postupovať? Čitateľ, Istebné
Na zabezpečenie pohľadávky veriteľa sa často používa záložné právo k nehnuteľnosti. Proti sebe tu "stoja" dva druhy záložných práv, zákonné (v prospech ostatných vlastníkov bytov) a zmluvné (v prospech spoločnosti, ktorá poskytla pôžičku). Keďže sa uplatňuje zásada časovej prednosti vzniku záložného práva, pri konkurencii viacerých záložných práv je najprv potrebné vyriešiť otázku, ktorý veriteľ bude uspokojený ako prvý.
Okamih vzniku vlastníckeho práva k bytu a s tým súvisiaci vznik zákonného záložného práva v prospech ostatných vlastníkov bytu je skorší ako ktorýkoľvek vznik ďalšieho záložného práva založeného zmluvou. V tomto prípade to znamená, že vlastníci bytov majú pri výkone záložného práva prednosť pred firmou, ktorá poskytla pôžičku.
Spoločenstvo vlastníkov je povinné záložcovi (neplatičovi) písomne oznámiť začatie výkonu záložného práva a uviesť spôsob, akým sa bude domáhať uspokojenia zo zálohu a výkon záložného práva zaregistrovať aj v katastri nehnuteľností. Po oznámení o začatí výkonu záložného práva nesmie záložca bez súhlasu záložného veriteľa záloh previesť. Záložný veriteľ môže záloh predať najskôr po uplynutí 30 dní odo dňa oznámenia o začatí výkonu záložného práva a registrácii v katastri. Spoločenstvo vlastníkov musí s dražobnou spoločnosťou uzatvoriť zmluvu o výkone dražby. Tá musí obsahovať označenie navrhovateľa dražby, dražobníka, predmetu dražby, najnižšie podanie, predpokladané náklady dražby a výšku odmeny dražobníka alebo spôsob jej určenia, alebo dohodu, že dražba bude vykonaná bezplatne. Prílohou zmluvy je aj písomné vyhlásenie spoločenstva, že predmet dražby je možné dražiť.
Záložca je povinný strpieť výkon záložného práva a poskytnúť všetku potrebnú súčinnosť. Spoločenstvo je povinné informovať ho o priebehu výkonu záložného práva a najmä o všetkom, čo môže mať vplyv na cenu pri predaji. Po predaji je spoločenstvo povinné podať záložcovi písomnú správu, v ktorej uvedie najmä údaje o predaji zálohu, výťažku z predaja a účelne vynaložených nákladoch. Ak výťažok z predaja zálohu prevyšuje pohľadávku, spoločenstvo je povinné rozdiel výťažku po uspokojení svojej pohľadávky a účelne vynaložených nákladov, vydať záložcovi.
Ak by bol byt predmetom zabezpečovacieho prevodu práva, postup zostáva rovnaký, avšak máte oznamovaciu povinnosť voči neplatičovi aj firme, ktorá poskytla pôžičku.
Autor: JUDr. Hana Petránová, advokátka, doktorandka na PF UK Bratislava