V mnohých malých dedinách sa však domy predávajú hlavne cez príbuzných a známych. Aj preto tam bytový fond čoraz viac chátra a dedinky sa vyľudňujú. Prípadne sa do nich sťahujú rodiny, ktoré už aj tak zlú sociálnu situáciu ešte zhoršujú.
V niektorých mestách Banskobystrického kraja sú ceny domov a bytov aj dvoj, trojnásobne vyššie ako pred ôsmimi rokmi. Napríklad v Lučenci, typickom okresnom meste tohto kraja a v srdci novohradského regiónu, stál v roku 1998 bežný troj- či štvorizbový panelákový byt na sídlisku okolo 250 až 350-tisíc korún (8300 až 11 600 eur). Dnešné ceny takých istých bytov sa pohybujú v rozmedzí 700 až 900-tisíc korún (23 200 až 29 900 eur). V trojnásobne väčšej Banskej Bystrici sa nájdu i ceny takmer trojnásobné.
Najlacnejší je Veľký Krtíš
Vo Zvolene, ktorý je druhým najväčším mestom Banskobystrického kraja, sa ceny pohybovali niekde v strede cenového rozdielu Lučenca a Banskej Bystrice. Tradične najlacnejšie sa nehnuteľnosti vždy dali kúpiť vo Veľkom Krtíši. Aj teraz sa tam dá kúpiť trojizbový byt za 250-tisíc korún (8300 eur).
K nemu môžeme priradiť aj nové malé okresné mestá Revúcu a Poltár. Tieto i ďalšie dva okresy z juhu Banskobystrického kraja zároveň trápi vysoká nezamestnanosť, v ostatnom období najvyššia v rámci celého Slovenska. Zdá sa teda, že cena nehnuteľností je čiastočne priamo úmerná počtu nezamestnaných a s tým súvisiacou chudobou v regióne.
Pobočky takmer v celom Banskobystrickom kraji, alebo aspoň zástupcov, má realitná kancelária, ktorej spolumajiteľ je Holanďan Rudolf Kooijman. Ceny nehnuteľností v kraji sú podľa neho naozaj veľmi rôznorodé.
Do priemernej cenovej kategórie v kraji patria okresy Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica. Mesto Banská Štiavnica spolu s Kremnicou sú však osobitným fenoménom. Centrá týchto miest sú mestskými pamiatkovými rezerváciami, čo trh s meštianskymi domami zásadne ovplyvňuje. Pamiatkové, ale aj vidiecke domy v týchto lokalitách sa kupovali zväčša na rekreáciu a chalupárčenie. Teraz tvoria potenciálnu základňu pre rozvoj turistického priemyslu.
Celkovo sa trh lepšie rozbehol v regiónoch, v ktorých je lepšia perspektíva zamestnať sa. Aj ceny bytov a domov sú tam vyššie.
Dedina realitkám nežičí
Nehnuteľnosti zo stredoslovenského vidieka cez realitky predáva veľmi málo ľudí. Z malých dedín sprostredkovatelia preto nemajú takmer žiadne ponuky. "Ľudia boli toľkokrát oklamaní, že nikomu neveria. Pritom by cez kanceláriu, ale solídnu, predali oveľa lepšie," hovorí Iveta Zaťovičová, partnerka Rudolfa Kooijmana.
V stredne veľkých dedinách stoja slušné rodinné domy okolo 800-tisíc korún (26 600 eur). Holanďan Kooijman, zvyknutý na iné pomery z jeho krajiny si sťažuje na niektoré praktiky, ktoré sa medzi realitnými kanceláriami rozmohli: "Mnohé si dajú občiansku inzerciu. Tvária sa, že byt kupujú pre seba a až keď ľudí spracujú, povedia im o sprostredkovaní. Aj to tak, že to predávajú známemu. A hneď je dom či byt na internete alebo vo výklade."
Domy nikto predávať nechce
Starosta typickej, stredne veľkej novohradskej obce Mýtna Pavol Greksa si myslí, že ceny vlani jednoznačne podvihlo euro. Teraz predaj stagnuje. V ich dedine dom nepredáva nikto. "Ľudia čakajú, že ceny budú po zavedení eura ešte vyššie," hovorí.
"Nám vo Veľkom Krtíši minuloročný rast cien bytov pomohol. Viaceré rodiny byty predali a presťahovali sa. Do dedín, za prácou, no niektoré i do zahraničia. Asi štyri rodiny odišli do Anglicka. Trh s nehnuteľnosťami nám pomáha riešiť sociálne problémy. Ba zdá sa, že budeme musieť stavať byty nové. Uvažuje o tom firma na výrobu automobilových súčiastok, ktorá sa usádza v Malom Krtíši," pochvaľuje si primátor Dalibor Surkoš.
Viacerí realitní makléri ďalší vývoj odhadujú tak, že ceny nehnuteľností v Banskobystrickom kraji už kulminovali a v najbližšom období sa ustália, prípadne sa mierne znížia. Pravda, okrem cien pozemkov. A nižšie budú tam, kde sú nižšie mzdy a menej pracovných príležitostí.
Na tomto sídlisku v Cinobani kúpite trojizbový byt aj za 400-tisíc korún (13 280 eur). Za rovnakú cenu sa v obci dajú kúpiť aj staršie domy s gánkom.
Novohradské nehnuteľnosti
Novohrad, ktorého srdcom je Lučenec, patrí medzi regióny s najvyššou nezamestnanosťou. Aj príjmy sú tu podpriemerné. Ľudia húfne odchádzajú pracovať do zahraničia. Ak niečo zarobia, chcú si po návrate zabezpečiť lepšie bývanie. Popri blížiacom sa eure to asi najviac pohlo obchodom s nehnuteľnosťami.
Ceny bytov a domov sa za posledné tri roky zdvihli na dvoj až trojnásobok. V rámci regiónu sú však značne diferencované. V metropole Novohradu Lučenci sú podobné, ako v porovnateľných okresných sídlach tohto kraja, no v menších mestách sú podstatne nižšie. Niekde len párkilometrová vzdialenosť spôsobuje viacnásobné rozdiely v cene. Všetko nasvedčuje tomu, že na vidieku hodnotu domov zásadne ovplyvňuje dostupnosť k sídlam, v ktorých sa dá nájsť zamestnanie.
V obciach s počtom obyvateľov okolo dvoch tisíc a s dobrým dopravným spojením stoja solídne troj-štvorizbové domy bez nutnosti veľkých opráv okolo 800-tisíc korún (26 600 eur). Byty v týchto, voľakedy väčšinou strediskových obciach, sú výrazne lacnejšie ako v ekonomicky prosperujúcejších sídlach. V Lovinobani a v Cinobani sa ceny bytov na sídliskách pohybovali okolo 400-tisíc korún (13 300 eur).
No v inzercii sa objavili aj výrazne lacnejšie. Staršie klasické vidiecke domy s gánkom tu stoja do štyristo tisíc. Tieto si však pre potreby moderného bývania vyžadujú rekonštrukciu, minimálne vybudovanie hygienických zariadení.